Bývalý vůdce spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář; Foto: Ibra Ibrahimovič / Wikimedia Commons

Bývalý vůdce spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář; Foto: Ibra Ibrahimovič / Wikimedia Commons

Domácí

NESROVNALOSTI: Finance Milionu chvilek prověří auditor

Účetnictví kontroverzního spolku Milion chvilek pro demokracii prověří auditor. Ten bude prověřovat, zda spolek s penězi nakládal správně a vše uvedl podle zákona. Kvůli tomu nestihl spolek zveřejnit účetní závěrku na začátku července, jak ukládá zákon. Uvádí se to v článku na serveru Expres (viz ZDE).

Podezřelé financování

Financování spolku Milion chvilek pro demokracii je dlouhodobě téma, jež jeho kritiky velmi zajímá. Nejde jen o to zjistit, jakou částku si profesionální demonstranti vyplácejí jako svou mzdu, ale velkou neznámou je i částka, kterou spolek disponuje na svém neveřejném účtu. Odpovědi na některé z otázek má poskytnout účetní závěrka, již chvilkaři slibovali zveřejnit už na začátku prázdnin. „Finanční závěrka a výroční zpráva budou nejpozději v zákonném termínu, což je 3. července 2020,“ tvrdila původně chvilkařka Sára Klačko. Den před slíbeným termínem spolek otočil a dokumenty nezveřejnil. K dispozici nově mají být až ve druhé polovině srpna. Důvodem je prý chystaný audit.

Pochybné faktury

K auditu chvilkaře mohou vést nejasnosti okolo fakturování služeb. Spolek začal proplácet faktury za demonstrace i v době, kdy žádné nepořádal. Desítky tisíc korun se měly týkat akcí z roku 2019, což vyvolalo řadu pochybností, zda spolek skutečně zveřejňuje všechny výdaje spojené s demonstracemi, jak to podporovatelům slibuje. „To, že nebyla vyfakturovaná služba za podzimní Letnou, se zjistilo při dodatečné kontrole. Náš spolek závazek i po takovém zpoždění samozřejmě uznal a obratem proplatil. Obdobně tomu bylo u faktury na chemické záchody,“ tvrdila Klačko. Jakékoliv další informace k rok starým fakturám spolek odmítl zveřejnit. Vzhledem k chystanému auditu se dá předpokládat, že Milion chvilek nemá jasno o tom, zda jsou údaje ve výroční zprávě v pořádku.

Rudolf Hruboň