Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

NESCHOPNÁ VLÁDA: Ceny pohonných hmot dál prudce stoupají

Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic se po několikatýdenním růstu opět blíží magické hranici 50 Kč za litr. Analytici předpokládají, že ceny budou stoupat dál. Česká vláda nepodnikla dosud žádné zásadní kroky proti tomuto vývoji.

Nejistota na trhu s ropou

Za zdražováním je zejména pokračující nejistota na trhu s ropou. “Sice nové rekordy momentálně neláme, ale v korunovém vyjádření míří ropa stále trendově nahoru, což se se zpožděním promítá i do cen pohonných hmot,” vysvětluje Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance. Upozorňuje tak na změny kurzu koruny vůči dolaru, které pohonné hmoty v tuzemsku prodražují více než jinde. Vedle cen ropy se na zvyšování cen pohonných hmot podle analytika serveru Zainvestuj.to Petra Pelce podílejí i marže čerpacích stanic a rafinérií. “Čerpací stanice na českém trhu začaly hned v březnu aplikovat rizikovou marži, která měla být jakýmsi ochranným polštářem proti riziku nepředvídatelného vývoje na trhu s ropou a funkčnosti dodavatelské struktury v rámci Evropy,” uvádí Pelc.

Kontroly marží nefungují

Stát tyto marže kontroluje, ale podle Pelce nemají kontroly žádný podstatný efekt. “Sledovaná marže u nafty a benzinu od začátku kontroly sice mírně poklesla, ale zásadní posun nenastal,” popisuje Pelc. Ministerstvo financí přesto tvrdí, že prý marže prodejců pohonných hmot výrazně klesají. V dubnu se údajně snížily oproti březnu o 65 haléřů u litru nafty a o 59 haléřů u litru benzinu. Stále jsou ale oproti loňsku vyšší, u benzinu o 1,19 koruny, u nafty o 83 haléřů. “Ministerstvo je v případě neuspokojivého vývoje kontroly připraveno zavést cenovou regulaci na úrovni čerpacích stanic i distributorů,” tvrdí mluvčí ministerstva Tomáš Weiss.

Neschopná vláda

Pokles cen podle Vlka přijde nejdříve v červnu, a to díky snížení spotřební daně z nafty a benzínu o 1,5 koruny. “Nedá se však automaticky říct, že v červnu bude benzin či nafta levnější o tuto částku. Mezitím totiž bude stále působit dražší surovina a také marže mohou změny cen tlumit,” popisuje Vlk. Pouze čtyřměsíční snížení daně z nafty a benzínu je tak jedinou vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot. Kdy dojde k trvalejšímu snížení cen benzinu a nafty, se podle Vlka těžko odhaduje. Podle něj bude spojené s poklesem ceny ropy na trhu nebo s oslabením kurzu dolaru. Určitou nadějí pro pokles cen na domácím trhu by podle analytika Pelce mohlo být hypotetické ukončení válečného konfliktu na Ukrajině nebo jakákoliv ekonomická dohoda evropských zemí s Ruskem.

Zpracoval Rudolf Hruboň