Jeden z členů Feuerkrieg Division; Foto: Twitter: Panic! At the Costco

Jeden z členů Feuerkrieg Division; Foto: Twitter: Panic! At the Costco

Zahraniční

NEONACISMUS: Estonská policie dopadla lídra mezinárodní teroristické skupiny

Estonská policie zatkla vůdce krajně pravicové teroristické organizace, která si přezdívá Feuerkrieg Division (“Plamenná válečná divize”), který mimo jiné na internetu sdílel návod na tvorbu bomby či vyzýval k teroristickému útoku v Londýně. O případu informovala německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost Deutsche Welle (viz ZDE).

Vůdcem teprve 13-letý chlapec

Překvapivě se jedná o 13-letého chlapce, kterého ale nemohou prokurátoři kvůli jeho nízkému věku stíhat. Feuerkrieg Division je menší mezinárodní neonacistická skupina o zhruba 70 lidech, kteří působí v 15 zemích světa, včetně například Německa. Soustředí se téměř výhradně na online aktivity, i když se již objevila také snaha o tvorbu propagandistických letáků. Skupina vzývá rasovou nenávist a zastává některé z nejextrémnějších názorů ideologie nadvlády bílých (white supremacy).

Růst neonacismu v pobaltských státech

Po rozpadu bývalého Sovětského svazu na začátku 90. let minulého století došlo postupně v osamostatněných pobaltských republikách k růstu neonacistických nálad. Místní vlády a úřady nejenže proti tomu nezakročily, ale často nově vzniklé neonacistické organizace namířené proti Rusku podporují. Estonsko má nacistickou minulost, když v roce 1939 uzavřelo s nacistickým Německem pakt o neútočení a během války s ním kolaborovalo v boji proti SSSR (viz ZDE).

Rudolf Hruboň