Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil M. Zemana na sociální síti

Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil M. Zemana na sociální síti

Domácí

NENAŽRANOST, komentoval Zeman protest proti zmrazení platů soudců

Prezident Miloš Zeman hovořil v úterý o nenažranosti v souvislosti s protesty v justici proti vládnímu plánu na roční zmrazení platů soudců, státních zástupců i poslanců a senátorů v solidaritě s úspornými opatřeními státu.

Soudci mají průměrně 100 tisíc měsíčně

„Protože vynikám až extrémní zdvořilostí, nebudu používat výraz ‚nenažranost‘,“ uvedl Zeman v zamyšlení nad tím, proč řadoví soudci protestují proti zmrazení platů, když se jejich platy pohybují kolem 100 tisíc korun měsíčně. Předsedové soudů berou dvojnásobek, připomněl prezident.

„Tak proč tito soudci protestují proti pouhému zmrazení svých platů a argumentují přitom svojí nezávislosti? Ale vždyť politici mají být taky nezávislí. A jak jsem si všiml, tato vrstva naší společnosti proti zmrazení svých platů nijak neprotestuje,“ pokračoval.

Chtěl bych vám proto popřát, aby, poněkud pateticky řečeno, jste dýchali ne-li se svým národem, tedy alespoň se státním rozpočtem, a abyste platy, které vám byly v minulosti přisouzeny, akceptovali. Bude-li situace v budoucnosti lepší, jistě vaše platy vzrostou,“ dodal.

Zeman také citoval prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína, který kdysi prohlásil, že „za službu vlasti se neplatí“. „Neznamená to požadavek, aby vaše platy byly nulové, ale aby byly uměřené,“ uzavřel prezident.

Zpracoval Rudolf Hruboň