Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

NENASYTNOST: Čeští hudebníci chtějí po státu 4,5 miliardy

Čeští hudebníci sdružení v iniciativě Za živou hudbu požadují po státu 4,5 miliardy jako náhradu za údajné škody vzniklé na základě opatření státu proti pandemii koronaviru. Stát by měl podle nich okamžitě zasáhnout a muzikantům pomoci. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Obor se prý jinak zhroutí

Hudebníci varují, že se jejich sektor může kvůli pandemii údajně zhroutit. S následky krize chceme bojovat, ale bez podpory státu hrozí, že se obor nedokáže postavit zpět na nohy,“ varuje Alexandr Smutný, mluvčí iniciativy Za živou hudbu, která sjednocuje desítky organizací a jednotlivců z branže pod hlavičkou České obce hudební. Hudební sektor prý potřebuje podle něj okamžitý plán, aby se celé odvětví stabilizovalo. „Podle našich propočtů a analýz branže potřebuje získat 4,5 miliardy korun,” dodal.

Požadavky vycucané z prstu

Ministr Zaorálek Právu řekl, že bude se zástupci České obce hudební jednat. Jejich odhady ztrát v hudbě nepovažuji za seriózní, připadají mi vycucané z prstu. Nevím, na základě jaké metodiky odhady dělali,“ uvedl. Jak Zaorálek, tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se už shodli na tom, že velké festivaly s desetitisícovou návštěvností letos neproběhnou. Konat se mohou zatím jen menší nevýdělečné akce do stovkové návštěvnosti. „Pokud jde o opatření pro hudební segment, o velké části z nich buď na vládě jednáme, nebo je realizujeme,” dodal Zaorálek.

Rudolf Hruboň