Ilustrační foto: 7th Army Joint Multinational Training Command

Ilustrační foto: 7th Army Joint Multinational Training Command

Zahraniční

NĚMEČTÍ VOJÁCI jeli do Litvy zastrašovat Rusy, místo toho uráželi Židy a zneužili kolegu

Německá armáda stáhla z mise NATO v Litvě čtyři své vojáky. Jsou podezřelí, že během dubnové oslavy v hotelu zpívali antisemitské písně a sexuálně zneužili dalšího vojáka. Uvedl to ve svém článku server Novinky.cz (viz ZDE).

Orgie v hotelu

Magazín Der Spiegel v pondělí napsal, že v dubnu na bujarém večírku v jednom litevském hotelu zpívali němečtí vojáci krajně pravicové a antisemitské písně. Ze sexuálního zneužití namol opilého spícího vojáka existuje video natočené mobilem jedno z účastníků oslavy. V pondělí incident oficiálně potvrdilo ministerstvo obrany. “Co přesně se stalo v průběhu oslavy, se stále ještě vyšetřuje,” řekla v úterý ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. “Ale jedna věc se k tomu dá říct v každém případě: Ať už se stalo cokoli, není to v žádném případě přijatelné. Bude to se vší tvrdostí stíháno a potrestáno,” tvrdí ministryně.

Hajlování na večírku

Mise “Posílená předsunutá přítomnost” je od roku 2016 součástí snahy NATO o zastrašování Ruska a příprav na jeho napadení. Berlín do Litvy vyslal přibližně stovku vojáků, kteří zde cvičí s příslušníky armád Litvy a dalších členských zemí NATO. Loni v červenci německé ministerstvo obrany rozpustilo část speciální jednotky KSK. Jedna z jejích rot v roce 2017 vyvolala pozornost rozlučkovým večírkem velitele, při němž vojáci házeli prasečími hlavami, poslouchali pravicový rock a hajlovali. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer nedávno uvedl, že pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa.

Zpracoval Rudolf Hruboň