Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Zahraniční

NĚMECKO: Za migranty se letos přistěhovalo už přes 10 tisíc příbuzných

Více než 10 tisíc rodinných příslušníků se letos do listopadu přistěhovalo do Německa za svými příbuznými migranty, kteří v zemi získali takzvanou doplňkovou ochranu. Informovalo o tom v pondělí německé ministerstvo zahraničí.

Zneužívají slučování rodin

V rámci slučování rodin bylo v období leden až listopad vízum uděleno 10 461 lidem, sdělilo ministerstvo. Slučování rodin migrantů, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze doplňkovou ochranu, bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené. Loni vláda velké koalice CDU/CSU a SPD po dlouhých sporech došla ke kompromisu, který slučování rodin od začátku srpna 2018 opět umožnil. Německo si ale stanovilo horní hranici vydaných dočasných víz na tisíc měsíčně.

Problematická “doplňková ochrana”

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale kterým v zemích původu hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce v Sýrii. Ta už ale na drtivé většině území Sýrie více než rok není. Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. V obou případech je možné pobyt prodloužit.

Rudolf Hruboň