Plynová turbína Siemens; Foto: Siemens.com

Plynová turbína Siemens; Foto: Siemens.com

Zahraniční

NĚMECKO VYZVALO KANADU aby vrátilo Rusku plynovou turbínu

Německý ministr hospodářství Robert Habeck veřejně vybídl Kanadu, aby již déle nezadržovala turbínu pro plynovod Nord Stream 1, která v této zemi uvízla kvůli protiruským sankcím.

Německo je klíčový odběratel

Německo je v současnosti nejen největším spotřebitelem ruského plynu, ale také jeho největším reexportérem, a pokud dojde k přerušení dodávek mezi Ruskem a Německem, budou Česko spolu s Rakouskem závislé na případné německé solidaritě, napsal probruselský server EurActiv (viz ZDE). Turbína do plynovodu, kterou vyrobil Siemens Energy AG v Kanadě, putovala na opravu do Montrealu, kanadská vláda ji ale zadržela kvůli sankcím vůči ruskému ropnému a plynárenskému průmyslu, které vyhlásila v červnu. Komponenta se podle německého ministra musí vrátit před začátkem údržby klíčového plynovodu, což bude v pondělí.

Údajná záminka Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin by tím podle něj zároveň prý přišel o “záminku,” proč nechávat produktovod uzavřený. „Jestliže to je pro Kanadu právní problém, chtěl bych upřesnit, že nežádám o její navrácení Rusku, ale převoz do Německa,“ řekl Habeck ve středu večer Bloombergu. „Tuto žádost překládáme s těžkým srdcem,“ uvedl s tím, že prý bude prvním, kdo bude bojovat za další tvrdé evropské sankce proti Rusku. Ty ale musejí škodit „ruské ekonomice a Putinovi více než naší ekonomice“. „Situace na trhu s plynem je napjatá a bohužel nelze vyloučit zhoršení situace. Musíme se připravit na to, že se situace vyhrotí,” uvedl Habeck již v úterý.

Zpracoval Rudolf Hruboň