Představitelé strany AfD; Foto: Ralf Roletschek / Wikimedia Commons

Představitelé strany AfD; Foto: Ralf Roletschek / Wikimedia Commons

Zahraniční

NĚMECKO: Volby v Durynsku vyhrála Levice, druhá AfD zdvojnásobila hlasy

Nedělní zemské volby ve východoněmeckém Durynsku podle prvních odhadů vyhrála Levice s 29,5 % hlasů před protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD), která získala 24 %, což by byl více než dvojnásobek proti minulým volbám. Uvádí se to v článku na serveru televize ARD (viz ZDE).

Fiasko křesťanských demokratů (CDU) 

Třetí jsou křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové s obrovským propadem 22,5 %. Do zemského sněmu směřují také sociální demokraté s 8,6 %, Zelení s 5,4 % a zřejmě i svobodní demokraté (FDP), kteří se s pěti procenty pohybují přesně na hranici vstupu do parlamentu. Pro Levici populárního ministerského předsedy Boda Ramelowa, s jehož prací je spokojeno 70 % obyvatel, by výsledek představoval nejen dosavadní maximum v Durynsku, ale také v jakýchkoli zemských volbách. Bylo by to také poprvé, kdy by tato strana, která vznikla v roce 2007 sloučením postkomunistické PDS a odpadlíků od sociální demokracie, v Durynsku vyhrála.

Obrovský úspěch pro Alternativu pro Německo

Vedle Levice může slavit i AfD, která více než zdvojnásobila 10,6 %, která dostala před pěti lety. Podařilo se jí to navzdory diskreditační kampani, kterou vedla média proti jejímu lídrovi kandidátky Björnu Höckem, kterého obviňovala z pravicového extremismu. Höckeho pravicově-národovecké křídlo AfD je navíc pod dohledem civilní kontrarozvědky.

Koalice CDU a SPD propadla

Opačná nálada než u dvojice vítězů voleb panuje ve stranách celoněmecké koalice CDU a SPD kancléřky Angely Merkelové, které už v několikátých zemských volbách v řadě oslabily. Pro obě jde také o dosud jasně nejhorší výsledek v Durynsku, kde přitom křesťanští demokraté od znovusjednocení Německa v roce 1990 až do roku 2014 vždy vyhrávali. Hlasování v menší spolkové zemi s 2,1 milionu obyvatel se podle odhadů zúčastnilo 65,5 % voličů.

Rudolf Hruboň