Vakcína proti koronaviru firmy AstraZeneca; Foto: Gencat / Wikimedia Commons

Vakcína proti koronaviru firmy AstraZeneca; Foto: Gencat / Wikimedia Commons

Zahraniční

NĚMECKO, FRANCIE A ITÁLIE pozastavují očkování vakcínou AstraZeneca

Německo pozastavuje očkování vakcínou AstraZeneca, napsal v pondělí server týdeníku Focus s odvoláním na německého ministra zdravotnictví Jense Spahna. Je to z obezřetnosti vzhledem ke zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin (viz ZDE).

Preventivní opatření

Vzápětí ke stejnému kroku přistoupila také Francie, Itálie a Španělsko. Spolková vláda se řídí aktuálním doporučením Institutu Paula Ehrlicha (PEI). Institut považuje za nezbytné, aby se uskutečnily další analýzy. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla rozhodnout, „zda a jak nové poznatky ovlivní schválení vakcíny“. „Dnešní rozhodnutí je čistě preventivním opatřením,“ uvedl Spahn. Aby se uchovala důvěra ve vakcínu, musí nyní odborníci v Německu a EU vakcínu důkladněji prozkoumat. Vedlejší účinky by nakonec neměly převažovat nad výhodami očkování, dodal Spahn.

Zkoumá se souvislost se sraženinami

Německo následuje příkladu Dánska, Norska a Nizozemska, kde rovněž z preventivních důvodů na 14 dní pozastavili očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Dánské úřady uvedly, že v tuto chvíli nelze určit, zda je mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin nějaká souvislost. Tamější ministr zdravotnictví Magnus Heunicke zdůraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmítá, ale že pozastavení jejího používání je prevence, která má poskytnout čas pro důkladnější prošetření komplikací. Norové shromažďují dokumentaci, aby se zjistilo, zda mají krevní sraženiny přímou souvislost s vakcínou.

Zpracoval Rudolf Hruboň