Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

NĚMECKÉ ÚŘADY KLADOU PŘEKÁŽKY zprovoznění plynovodu Nord Stream 2

Spuštění Nord Stream 2 se znovu odkládá, tentokrát kvůli německé byrokracii. Federální síťová agentura SRN pozastavila certifikaci projektu. Není vyloučena ani politická stopa. Ceny plynu na evropském trhu na to reagovaly zvýšením o 17%.

Ceny plynu se opět zvýšily

Ceny plynu v Evropě vyskočily za jeden den o 17 % a poprvé od poloviny října překročily 1 100 dolarů za tisíc kubíků. Je to reakce na to, že německý energetický regulátor požádal, aby právní struktura nezávislého operátora Nord Stream 2 AG (se sídlem v švýcarském městě Zug) byla uvedena do souladu s místní legislativou. Je třeba založit německý dceřiný podnik, majitele a operátora části plynovodu na území SRN. Dané požadavky budou splněny, sdělila společnost Nord Stream. „Dcera“ bude založena, získá aktiva a zaměstnance. Pak bude ale třeba znovu zaslat dokumentaci Federální síťové agentuře.

Evropané přijdou o miliardy

Aby Evropané nezmrzli v zimě, měli by pospíchat. Nord Stream 2 byl dokončen 10. září. Německý regulátor zahájil kontrolu technických standardů, což mělo trvat 4 měsíce. Pak měla otázku projednat Evropská komise. Teď nebude plynovod spuštěn dřív než na jaře, možná až v létě, domnívají se analytici. Znamená to, že ceny budou i nadále stoupat. Evropané, kteří odkládají dodávky ruského plynu, sobě nebezpečně škodí. Ceny mohou stoupat o 5-8 % měsíčně. A ruský Gazprom může místo toho navýšit dodávky plynu do Číny a Turecka.

Politické souvislosti

Zajímavé je, že průtahy s certifikací vznikly současně s migrační krizí na bělorusko-polské hranici, několik dní po prohlášení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o plynovodu Jamal-Evropa. „Zahříváme ty, kteří nám vyhrožují uzavřením hranic. Co když utáhneme kohoutek na plynovodu? Poradil bych proto polskému vedení, Litevcům, a dalším hlupákům, aby nejdřív mysleli a pak mluvili,“ varoval prezident. Certifikace se má navíc zúčastnit také ukrajinský Naftogaz. Ale bez práva veta, Kyjev bude moci jenom vyslovit svůj názor. Jenže tohle je stejně příznačné.

Výhody pro byznys s LNG

Ruskému projektu i nadále házejí klacky pod nohy. Je to výhodné pro dodavatele zkapalněného zemního plynu, především z USA a Kataru, který má blízko k americkým finančním kruhům. Odklad jim pomůže vydělat. Navíc využijí toho, aby prosadili investice do terminálů na zkapalněný plyn. Například v Polsku a Německu. Tuto infrastrukturu mají v Itálii a Velké Británii. Ale ani tyto země nepospíchají s odmítnutím levnějšího plynu z plynovodu. Evropské podniky totiž sotva začnou používat zkapalněný plyn.

Zpracoval Rudolf Hruboň