Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

Němci ročně VYHODÍ 12 milionů tun potravin. Obchody by je měly rozdávat ZDARMA

Německo má do roku 2030 v plánu dvojnásobné snížení plýtvání potravinami a také schválení zákonů, jež by obchodním řetězcům nařizovaly neprodané potraviny zdarma poskytovat potravinovým bankám. Uvádí se to v článku německého listu Bild (viz ZDE).

Snížení plýtvání do budoucna

Nový průzkum, který vypracovala Společnost pro průzkum problémů spotřeby, zahrnuje údaje od roku 2015. Podle jeho výsledků je polovina potravin vyhazována soukromými spotřebiteli, což činí přibližně 75 kg na jednu osobu ročně. Druhá polovina potravin pak míří na smetiště z výroby a obchodů. Nyní však chce německá vláda podniknout něco, co by tento problém vyřešilo. Do roku 2030 má být potravinový odpad snížen až na polovinu. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová hodlá tohoto cíle dosáhnout pomocí dobrovolné spolupráce obyvatel. Již v únoru představila vládě příslušnou strategii. Ta obsahuje, mimo jiného, iniciativu s názvem Příliš dobré pro smetiště. Ministerstvo na internetu a fórech navíc poskytuje rady, které lidem mají pomoci, aby se vyhnuli nevhodnému plýtvání potravinami.

Povinnost pro supermarkety

Poslankyně Německého spolkového sněmu za levici Amira Mohamed Alí má za to, že to nestačí. Dle ní totiž pouhé vysvětlení nedokáže přesvědčit spotřebitele, aby dobrovolně přestali plýtvat potravinami. „Supermarkety by měly dle zákona povinně poskytovat zdarma neprodané potraviny,“ vyzývá Mohamed Alí. Německá ministryně zemědělství tvrdí, že nyní musí všichni účastníci hodnotového řetězce splnit určité povinnosti v dané oblasti. To znamená, že do řešení problému budou zapojeni jak výrobci, tak obchodní řetězce i spotřebitelé. „Společně se všemi sektory se dohodneme zejména na stanovení konkrétních cílů, jejichž dosažení budeme moci kontrolovat,“ prohlásil mluvčí ministerstva. Ministerstvo rovněž investovalo 1,5 milionu eur do digitálního projektu, praví se v článku. S pomocí speciální aplikace tak společnosti v budoucnu získají možnost účelového předání neprodaných potravin potravinovým bankám. Bild připomíná, že v německém obchodním sektoru podíl potravinového odpadu již nyní představuje jen 4 %, což je o dost méně než v jiných zemích. Důvodem je to, že po mnoho let jsou dobré potraviny, které se již ale nedají prodat, předávány potravinovým bankám a sociálním úřadům. Německo tím zachrání asi 260 tisíc tun potravin ročně, píše Bild.

Rudolf Hruboň