Delegace saského premiéra při jednáních v Moskvě; Foto: profil M. Kretschmera na sociální síti

Delegace saského premiéra při jednáních v Moskvě; Foto: profil M. Kretschmera na sociální síti

Zahraniční

NĚMCI JEDNAJÍ V MOSKVĚ o spolupráci a dodávkách vakcín. Vrběticím navzdory

Do Moskvy včera přiletěla delegace saského premiéra Michaela Kretschmera, aby zde jednala o rozšíření spolupráce a dodávkách ruských vakcín proti koronaviru Sputnik V. Téma českých Vrbětic nebylo při jednáních dosud vůbec zmíněno.

Sasko jako německý most na východ

Kretschmer o Sasku mluví jako o německém mostu na východ a domnívá se, že je třeba obnovit dialog s Ruskem na všech úrovních. Hodlá jednat s politiky, občanskou společností, představiteli vědy i kulturní scénou.

Spolupráce v oblasti energetiky

Saský premiér se setkal s představiteli německo-ruské hospodářské komory. Sasko a Rusko jsou úzce propojeny. Pro postupné vyřazování uhlí a strukturální rozvoj potřebujeme bezpečné připojení plynu. Jako budoucí technologie bude hrát v naší budoucí spolupráci důležitou roli vodík,” uvedl Kretschmer na svém Twitteru.

Položení květů ke hrobu neznámého vojína

“Položení věnce k Hrobu neznámého vojína. Je důležité, abychom čelili své vlastní historii, převzali za ni odpovědnost a pamatovali na ni pro budoucí generace,” informoval dále o své návštěvě saský premiér.

Jednání o dodávkách 30 milionů vakcín

Nakonec delegace saského premiéra jednala s ruským ministrem zdravotnictví Michaelem Muraškem o dodávkách vakcín proti koronaviru Sputnik V. “Důrazně doporučujeme urychlit schvalovací proces do května. Německo vyjednává o 3×10 milionech vakcín na červen, červenec a srpen. Předpokladem je rychlé schválení vakcíny ze strany EMA,” uvedl závěrem ze své cesty do Moskvy saský premiér Michael Kretschmer.

Zpracoval Rudolf Hruboň