Nejvyšší správní soud podle prezidenta Miloše Zemana nahrává ekologickým aktivistům. Zeman to řekl na večerní schůzce z premiérem Andrejem Babišem z hnutí ANO.
Aktivisté zpomalují výstavbu infrastruktury
„Bavili jsme se krátce ohledně názorů pana prezidenta na Nejvyšší správní soud (NSS), kde on zopakoval svůj názor, že má pocit, že nahrává ekologickým aktivistům, kteří potom brzdí stavby infrastruktury,“ řekl premiér Babiš. Správní soudy totiž řeší podání ekologických iniciativ proti rozhodnutí úřadů o povolení staveb, jako jsou dálnice apod.. U Nejvyššího správního soudu, který 15 let vedl soudce Baxa, tyto spory často končí.
Správní soudy se táhnou léta
Jak jsme již psali (viz ZDE), Baxa zanechal po svém odchodu z funkce předsedy NSS správní soudnictví v žalostném stavu, když se stále prodlužuje doba vyřízení sporů. V současné době jde o roky. Je to v ostrém kontrastu se zlepšením stavu v ostatních oblastech soudnictví, kde se daří dobu vyřizování soudních sporů zkracovat. Manažerskou zodpovědnost za tento stav má hlavně bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa, který měl zajistit, aby se výkonnost správního soudnictví zlepšovala stejně, jako je to v případě jiných soudů.
Aféra s provozováním solární elektrárny
Soudce Baxa čelí další aféře týkající se nejasností kolem solární elektrárny, kterou provozuje. Upozornila na to v nedávných dnech bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (viz ZDE), když uvedla: “Soudce Baxa by se měl vyjádřit ke své fotovoltaické elektrárně. Jak k ní přišel, kolik pobírá na dotacích. Kdo mu ji dodal, za kolik a jak soudce vůbec k takové informaci o solárních elektrárnách přišel. Jak dopadlo šetření, když jeho elektrárna spadla do těch podezřelých, které švindlují s výrobou?”
Při prověrkách podmínek provozování solárních elektráren totiž spadla mezi podezřelé i elektrárna pana soudce Baxy. Pracovníci ERÚ, kteří se prověrkou zabývali, zůstali zmateni a silně překvapeni, když se mezi kontrolovanými elektrárnami objevila známá jména. Informaci přišli sdělit s dotazem, zda postoupit tuto elektrárnu také SEI (Státní energetické inspekci) jako všechny ostatní. ERÚ v té době neměl kompetence na kontrolu těchto elektráren. Tyto kontroly byly v kompetenci pouze SEI. Tak elektrárna pana soudce Baxy putovala s ostatními na SEI ke kontrole, zda také švindloval a jeho elektrárna vyráběla více, než bylo technicky možné.
Žaloby ohledně rozhodnutí státních orgánů, včetně ERÚ, totiž projednávají správní soudy. Soudce Baxa byl 15 let předsedou Nejvyššího správního soudu a byl tedy ve střetu zájmů, pokud je na byznysu se solárními elektrárnami sám zainteresovaný.
Rudolf Hruboň