Ruský supertěžký transportní vrtulník Mil Mi-26; Foto: Dmitry A. Mottl / Wikimedia Commons

Ruský supertěžký transportní vrtulník Mil Mi-26; Foto: Dmitry A. Mottl / Wikimedia Commons

Magazín

Největší vrtulník na světě MIL MI-26 je skutečné monstrum

Největší vrtulník na světě, ruský Mil Mi-26, je skutečné monstrum, které dokáže převážet tanky, kamiony, letadla, ale i další vrtulníky. Tento stroj byl zkonstruován na základě požadavku letectva SSSR na těžký víceúčelový transportní vrtulník.

Vyrábí se dosud

Největší dosud postavený vrtulník Mil Mi-26 byl zkonstruován ještě v dobách Sovětského svazu a jedná se dodnes o největší helikoptéru světa, která se stále vyrábí. Tento gigantický stroj dokáže převážet těžký náklad v podobě tanků, letadel a jednou byl dokonce použit k převozu objeveného mamuta z daleké zmrzlé tundry. Helikoptéra pojme až 90 parašutistů nebo 60 ležících zraněných vojáků, v extrémních případech se však do útrob stroje dokáže vtěsnat až 100 lidí. Nákladní prostor tohoto megavrtulníku má velikost přibližně basketbalového hřiště a nosnost až 25 tun.

Dokáže převážet i letadla

Vrtulník Mil Mi-26 byl poprvé nasazen v Afghánistánu v roce 1984, kde přepravoval vybavení, transportoval zraněné vojáky a také zachraňoval menší vrtulníky Mi-8 poškozené v bojích. Podruhé se tato legenda mezi helikoptérami objevila v Afghánistánu v roce 2002, kde byl stroj využíván pro transport poškozených amerických vrtulníků MH-47E Chinook a AS532 Cougar. Tento obří stroj dokáže převážet ale také lehké tanky nebo bojová vozidla. Své využití našel i v průmyslu k dopravě materiálů ze špatně přístupných oblastí, stejně tak je například využíván k hašení požárů. Vrtulník byl také nasazen v boji proti radioaktivitě po havárii v Černobylu.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň