Bývalý prezidentský kandidát a senátor Pavel Fischer; Foto: Jindřich Nosek (NoJin), Wikimedia Commons

Bývalý prezidentský kandidát a senátor Pavel Fischer; Foto: Jindřich Nosek (NoJin), Wikimedia Commons

Domácí

“Nejlepší DIALOG je ten, kdy vedle leží NABITÁ PISTOLE”, prohlásil senátor Fischer

Tento šokující výrok prohlásil bývalý diplomat, prezidentský kandidát a současný senátor Pavel Fischer v rozhovoru pro server Seznam Zprávy (viz ZDE).

Kdo je Pavel Fischer?

Pavel Fischer je český politik a bývalý diplomat, který působil jako poradce Václava Havla, velvyslanec ve Francii a skončil jako třetí v pořadí v prvním kole prezidentských voleb roku 2018. Prosazuje orientaci na Západ, je především pro co nejsilnější spolupráci se sousedy v EU a další klíčové spojence v rámci NATO, tedy například USA.

Na konci února 2018 oznámil, že hodlá kandidovat ve volbách do Senátu PČR na podzim 2018, a to v obvodu č. 17 – Praha 12. Kandidoval jako nezávislý, ale sháněl podporu napříč politickými stranami. Vyjádřily mu ji například KDU-ČSL, STAN, ODS nebo TOP 09.

Za největší problém současnosti Fischer nepovažuje migrační vlnu nebo politickou situaci, ale „…vpád technologií do života a soukromí lidí. Sociální sítě nás paradoxně čím dál více odcizují, u dětí i dospělých zaznamenáváme zřetelný úbytek emocionality i tvořivosti.“

Dialog s pistolí probíhá úplně v jiné atmosféře

V rozhovoru pro Seznam Zprávy Fischer mimo jiné prohlásil:

“V diplomacii platí, že nejlepší dialog je ten, kdy vedle na stole leží nabitá pistole. Potom ten dialog probíhá v úplně jiné atmosféře. Jsou okamžiky, kdy si druhá strana neváží dialogu a dělá z vás hlupáka, protože to bere jako slabost.”

Co je skutečným obsahem pojmu diplomacie?

Diplomacie je prostředkem k dorozumění mezi státy. Slouží zejména k řešení konfliktních situací mírovou cestou, tedy pomocí vyjednávání a z nich vyplývajících dohod a mezinárodně právně závazných smluv apod.. Pojem diplomacie by neměl být zaměňován s pojmem mezinárodní politika. S ním má diplomacie mnoho společného, avšak nejedná se o identické pojmy. Diplomacie je v mnoha směrech hlavním instrumentem mezinárodní politiky.

Zdroje: Wikipedia.org

-rh-