Angela Merkelová; Foto: FNDE / Wikimedia Commons

Angela Merkelová; Foto: FNDE / Wikimedia Commons

Zahraniční

NEHORÁZNOST: “Pro vyhnání Němců po válce není ospravedlnění”, řekla Merkelová

Pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce podle kancléřky Angely Merkelové neexistovalo morální ani politické ospravedlnění, i když tehdejší události byly následkem nacistické diktatury, prohlásila nedávno Merkelová v Berlíně při vzpomínce na vysídlence a běžence.

Nelogické prohlášení

„Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury,“ řekla dnes Merkelová. „To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění,“ zdůraznila kancléřka.

Ze zemí střední a východní Evropy bylo po druhé světové válce odsunuto kolem 12 miliónů Němců, z Československa asi tři milióny, z nichž velká část se postavila na stranu nacistického režimu. Tzn. podle “logiky” Merkelové neměli být sympatizanti Hitlera za podporu nacistů nijak potrestáni.

Zeman a Babiš s výrokem Merkelové nesouhlasí

Merkelová to zmínila v projevu, který věnovala především aktuální migrační krizi. Prezident Miloš Zeman už skrze svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že s výrokem německé kancléřky „hluboce nesouhlasí”. Výrok Merkelové označil za absolutně nepřijatelný také Babiš. Novinářům řekl, že taková slova „jitří staré rány”. „Já myslím, že takový výrok je absolutně nepřijatelný a odmítám ho hlavně v období, kdy si připomínáme hrůzy heydrichiády, Lidice, Ležáky a zabití našich parašutistů,” uvedl Babiš.

Ministerstvo zahraničí se nedokázalo postavit za naše zájmy

Nepochopitelně vstřícný postoj zaujala k výroku česká diplomacie pod vedením ministra Tomáše Petříčka (ČSSD). „Výrok pochází z projevu na Dni připomínky útěku a vyhnání. V tomto kontextu je také třeba výrok vnímat. Nejde o polemiku s německými sousedy a nikterak ani nezpochybňuje podstatu Česko-německé deklarace. Podstata deklarace spočívá ve stanovení historické kauzality a v oboustranném odmítnutí vznášet právní nároky, které by vyplývaly z komplikované minulosti,” uvedlo v reakci ministerstvo zahraničí.

Rudolf Hruboň