Mike Pompeo a Andrej Babiš; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Mike Pompeo a Andrej Babiš; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Domácí

NÁVŠTĚVA POMPEA: Zaskočení Češi, zklamaní Američané

Úsměvy a pochvaly směrem k veřejnosti, ve skutečnosti ale nepříjemné překvapení pro české politiky a zklamání pro Američany. Tak mluví vysoce postavení diplomaté o dvoudenní návštěvě ministra zahraničí USA Mike Pompea v Česku. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Nediplomatický Pompeo

Šéf americké diplomacie zaskočil premiéra Andreje Babiše svým proslovem na tiskové konferenci po jednání delegací na Úřadu vlády. O Číně se mluvilo jedině v intencích, že Pompeo řekl, že i přes podepsanou obchodní dohodu Pekingu příliš nevěří. To se setkalo spíš s pochopením, protože Babiš kritizoval obchodní deficit mezi ČR a Čínou v neprospěch Česka. Rozhovory byly veskrze pozitivní a přátelské,“ uvedl zdroj obeznámený s obsahem jednání. Pompeo potom po jednání s Babišem a s dalšími členy vlády varoval překvapivě na tiskové konferenci před údajnou hrozbou ze strany Ruska a Číny a Česko vyzýval, aby si prý dále chránilo svobodu a demokracii před těmito dvěma zeměmi.

Rosatom ani Huawei Češi neodstřihli

Plány na dostavbu Dukovan označil Pompeo za velkou příležitost, jak zajistit větší energetickou bezpečnost. O zakázku za 160 miliard má zájem mj. americký Westinghouse. Američané si od návštěvy Česka slibovali, že Praha slíbí, že z tendru na dostavbu Dukovan vyřadí ruský Rosatom a čínský China General Nuclear Power a při budování sítí 5G odstaví čínský Huawei. Místo toho se Američanům dostalo studené sprchy. „Z tohoto hlediska byla návštěva zase pro Američany zklamáním. Pompeo doufal, že po podpisu květnové deklarace o bezpečnosti 5G sítí mezi Prahou a Washingtonem zakáže ČR Huawei a že dostane příslib pro Westinghouse. A to se nepodařilo,“ dodal zdroj.

Rudolf Hruboň