Alexej Navalnyj; Foto: Jevgenij Feldman / Wikimedia Commons

Alexej Navalnyj; Foto: Jevgenij Feldman / Wikimedia Commons

Zahraniční

NAVALNYJ už není vězněm svědomí. Kvůli nenávistným výrokům vůči migrantům

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) už nepovažuje vězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného za vězně svědomí. Organizace mu status odebrala kvůli jeho komentářům z minulosti, které lze podle ní kvalifikovat jako podporu nenávisti.

Xenofobní vyjádření

Před patnácti lety Navalnyj pronesl celou řadu xenofobních vyjádření. V jednom svém videu přirovnal imigranty ke „švábům“. „Ve světle nových informací, které se nedávno objevily, Amnesty International není dále schopna považovat Alexeje Navalného za vězně svědomí kvůli tomu, že hájil násilí a diskriminaci a nedistancoval se od takovýchto prohlášení,“ uvedla Amnesty International. “Dostali jsme příliš mnoho žádostí, které nemůžeme ignorovat,“ řekl mluvčí ruské kanceláře AI Alexandr Arťomjov. Kritizované Navalného vystoupení pochází z první dekády nového milénia. Tehdy se objevil ve videoklipu v oděvu zubaře, který je obklopený záběry imigrantů. Vyzýval, aby se jako zkažený zub vytrhlo vše, co nás obtěžuje.

Odsouzen za zpronevěru

Alexej Navalnyj byl v Rusku odsouzen původně k podmínečnému trestu za zpronevěru více než 365 milionů rublů (103 milionů korun) z jeho tzv. “Fondu boje s korupcí“ (viz ZDE). Tyto prostředky použil na osobní účely, pořizování osobního vlastnictví, materiálních hodnot a placení výdajů, včetně zahraničních dovolených. Jelikož Navalnyj porušil podmínky probačního dohledu během doby podmínky, když odcestoval na delší dobu do Německa, byl po návratu do Ruska zatčen a soud mu změnil trest na nepodmíněný. Navalnyj byl nyní také souzen za urážku válečného veterána Ignata Arťomenka.

Zpracoval Rudolf Hruboň