Alexej Navalnyj; Foto: Jevgenij Feldman / Wikimedia Commons

Alexej Navalnyj; Foto: Jevgenij Feldman / Wikimedia Commons

Zahraniční

NAVALNYJ je v Rusku vyšetřován kvůli podvodům. Měl zpronevěřit stamiliony rublů

Politického aktivistu Alexeje Navalného vyšetřují pro podezření z podvodů velkých rozměrů, informovala tisková mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková.

Zpronevěra stovek milionů rublů

„Hlavní vyšetřovací administrativa Vyšetřovacího výboru Ruska shromáždila dostatečné množství informací, na jejichž základě vůči Alexeji Navalnému a dalším lidem bylo zahájeno řízení na základě několika trestných činů,“ uvedla tisková mluvčí a dodala, že se jedná o podvody velkých rozměrů. Podle informací z vyšetřování, různé fyzické osoby darovaly 588 milionů rublů pro řadu nekomerčních organizací. Jednou z těchto organizací byl i Navalného “Fond boje s korupcí “ a několik dalších organizací. Peníze byly určeny výhradně na cíle těchto organizací. Navalnyj ovšem utratil z této sumy více než 365 milionů rublů (103 milionů korun) na osobní účely, včetně pořizování osobního vlastnictví, materiálních hodnot a placení výdajů, včetně zahraničních dovolených, uvedl ruský Vyšetřovací výbor. „To znamená, že peníze darované lidmi byly zneužity. V současné době probíhá vyšetřování, které směřuje na zjištění všech okolností, a také lidí, kteří byli na tyto činnosti napojeny,“ zmínila Petrenková.

Návrat Navalného do Ruska

Ruská vězeňská služba dala Navalnému v pondělí ultimátum: buď se vrátí z Německa do vlasti a přihlásí se moskevské správě vězeňské služby do dnešního rána, anebo jej prohlásí za odsouzence, který se v podmínce úmyslně vyhýbá povinné kontrole. Kvůli tomu se může podmíněný trest změnit v reálný, uvedla agentura Reuters. Podmínka má Navalnému podle ní skončit 30. prosince. Navalnyj si odpykává tříapůlletý trest, který mu uložil ruský soud za krádež. Navalnyj vinu popírá a tvrdí, že byl prý odsouzen na pokyn z Kremlu, aby nemohl kandidovat v posledních prezidentských volbách proti Putinovi. Aktivista před časem uprchl z Ruska pod záminkou údajné otravy, aby se vyhnul právě stíhání za své četné kriminální aktivity.

Rudolf Hruboň