Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg; Foto: Repro YouTube

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

NATO zamítlo návrh Ruska vzdát se vojenských cvičení v době pandemie koronaviru

Rusko navrhlo Severoatlantické alianci pozastavení vojenských cvičení v době koronavirové pandemie. NATO to slovy generálního tajemníka Jense Stoltenberga odmítlo. Uvádí se to v článku ruských novin Kommersant (viz ZDE).

NATO zesiluje tlak na Rusko

Podle informací ruských novin Kommersant dopis s tímto návrhem zaslal do Bruselu ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov. Ruská strana podotkla, že oboustranné odmítnutí manévrů by se mohlo stát „konstruktivním, kladným a ozdravujícím krokem“ na pozadí negativních zpráv. Jak oznámily noviny, v dopise se také uvádí, že Moskva už snížila jednostranně aktivitu v blízkosti hranic se členskými zeměmi NATO. Ve své odpovědi generální tajemník aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že aktivita NATO má prý obranný ráz a že její zesílení je spojeno s údajnou aktivitou Ruska ve východní Evropě, uvádí Kommersant.

Posilování vojenské přítomnosti

Náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov prohlásil, že Stoltenbergova odpověď ruskou stranu zklamala. Podle jeho slov se členské země NATO „vrátily na zastaralé pozice“ a jednají bez ohledu na situaci vzniklou kvůli koronaviru. Oficiální mluvčí aliance Oana Lungescuová zopakovala v rozhovoru pro noviny pozici vyloženou v dopise šéfa NATO. Podle jejích slov „posílená předsunutá přítomnost“ ve východní části aliance je spojena s údajným „použitím síly Ruskem proti sousedním zemím a zvyšováním jeho vojenského potenciálu v baltském regionu“. Členské země NATO hodlají obnovit svou vojenskou aktivitu v červnu.

Rudolf Hruboň