Francouzská fregata Courbet; Foto: Wikimedia Commons

Francouzská fregata Courbet; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

NATO zahájí vyšetřování námořního incidentu mezi Francií a Tureckem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek prohlásil, že vojenská aliance bude vyšetřovat incident mezi tureckými válečnými loděmi a francouzskou fregatou Courbet ve Středozemním moři, ke kterému došlo již 10. června. Zveřejnila to televizní stanice France 24 (viz ZDE).

Turci bránili pašeráky zbraní

Jak oznámila France 24, 10. června se francouzská fregata u pobřeží Libye pokusila přiblížit k turecké lodi, jejíž posádka byla podezírána z pašování zbraní. Podle Paříže v tomto okamžiku tři turecké válečné lodě namířily na fregatu zbraně a odmítly splnit francouzský požadavek prohlídky lodě. Francie to považovala za agresivní chování. Turecko obvinění zamítlo a prohlásilo, že francouzští vojáci údajně prováděli nebezpečné manévry a že turecké lodě použily radary nikoli k zaměřování zbraní, ale ke sledování fregaty. Francie následně obvinila Turecko z opakovaného porušování zbrojního embarga OSN vůči Libyi.

Macron opět oznámil smrt NATO

Incident mezi tureckými a francouzskými fregatami je důkazem ‘mozkové smrti’ NATO, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron a označil tento incident za nepřípustný. „Myslím, že je to jedna z nejlepších demonstrací,“ poznamenal dále. Francouzský prezident prohlásil již v minulém roce, že aliance úplně ztratila koordinaci v rámci vojensko-politického bloku. Situaci již tehdy označil za „mozkovou smrt“ NATO (viz ZDE). Tento výrok vyvolal bouřlivou reakci předáků členských zemí aliance. Prezident USA Donald Trump označil slova francouzského lídra za „projev neúcty“. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg s jeho slovy také nesouhlasil a zdůraznil, že NATO je prý stále schopna se domluvit.

Rudolf Hruboň