Turecké lodě ve Středozemním moři; Foto: Repro Agentura Anadolu

Turecké lodě ve Středozemním moři; Foto: Repro Agentura Anadolu

Zahraniční

NATO: Středomoří se blíží k bodu varu. Turci hrozí válkou, Řekové zbrojí

Teritoriální spor mezi dvěma členskými zeměmi NATO se stává nebezpečnou hrou nervů. Turecko kvůli hádkám o práva na průzkum nalezišť fosilních paliv ve východním Středomoří hrozí Řecku válkou, Athény chystají posílení obranných kapacit.

Erdoganovy hrozby

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan o víkendu řeckým politikům pohrozil, že buď přistoupí na rozhovory o tureckých teritoriálních požadavcích, nebo budou čelit vážným následkům. „Buď porozumí jazyku politiky a diplomacie, nebo je čeká bolestná zkušenost na bitevním poli,“ prohlásil Erdogan v sobotu. „Pochopí, že Turecko má politickou, ekonomickou i vojenskou sílu na to, aby roztrhalo nemorální mapy a dokumenty, které mu byly vnuceny,“ dodal. Ankara je podle něj připravena na jakoukoliv eventualitu. Jeho slova podtrhla turecká armáda, která v pondělí na severu Kypru zahájila manévry s názvem Středomořská bouře a také přesunula ze severní Sýrie asi čtyři desítky tanků k řecké hranici.

Řecko posiluje armádu

Řecká vláda v pondělí oznámila, že v reakci na chování Turecka z posledních týdnů posílí armádu. Spekuluje se o nákupu francouzských stíhacích letounů Rafale a nejméně jedné francouzské válečné lodě. „Turecko téměř denně rozpoutává spory, hrozí válkou a vydává vůči Řecku provokativní prohlášení. Naší reakcí je politická i diplomatická připravenost a odhodlání učinit vše nezbytné, abychom ochránili svá práva suverénního státu,“ prohlásil mluvčí řecké vlády Stelios Petsas.

Dvě země NATO stojí proti sobě

Napětí ve východním Středomoří tak dále eskaluje a světová média dál otevřeně píší o možnosti vojenského střetu mezi dvěma členskými zeměmi Severoatlantické aliance. „Námořní incident, během kterého začnou lodě Severoatlantické aliance střílet po sobě, může být pro mnohé nepředstavitelný. Bohužel však není zcela nereálný,“ napsal v komentáři pro agenturu Bloomberg americký admirál a bývalý velitel Vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě James Stavridis.

Rudolf Hruboň