Britští vojáci opouštějí Afghánistán; Foto: Corporal Andrew Morris (RAF) / Wikimedia Commons

Britští vojáci opouštějí Afghánistán; Foto: Corporal Andrew Morris (RAF) / Wikimedia Commons

Zahraniční

NATO se stahuje definitivně z Afghánistánu. S ostudou

Poslední američtí a alianční vojáci opustili v pátek afghánskou základnu Bagrám, která byla hlavním centrem západních okupačních sil v Afghánistánu po téměř dvacet let, uvedla stanice BBC (viz ZDE).

Odchod s ostudou

Podle ní to znamená, že úplné stažení spojeneckých vojáků z Afghánistánu nastane záhy, termín odchodu posledního je stanoven symbolicky na 11. září, 20-leté výročí útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku v roce 2001. Podle BBC bylo nyní v Afghánistánu asi 2500 až 3500 amerických vojáků a si 7000 koaličních. Němečtí i čeští, kteří jednu dobu chránili i základnu Bagrám, už zemi opustili. Jejich úkolem bylo především chránit mezinárodní letiště v Afghánistánu. Za 20 let okupace země se přes obrovskou početní a technologickou převahu nepodařilo západním silám zcela porazit tradiční afghánské hnutí Tálibán.

Nejistá budoucnost

Dále pokračují rozhovory o bezpečnosti v zemi, které ale váznou. Radikálové z Tálibánu současně postupují, od začátku května ovládli dalších 50 afgánských okresů. Před hrozbou vypuknutí občanské války v zemi tak po odchodu zahraničních jednotek varoval vrchní velitel amerických a aliančních sil v zemi generál Scott Miller. Hnutí Tálibán totiž neuznává loutkovou prozápadní vládu instalovanou v Kábulu okupačními vojsky, která ovládá prakticky pouze hlavní město. Venkov více či méně sympatizuje s Tálibánem. Budoucnost země je tak nejistá. Radikálové se zavázali pouze k tomu, že již nebudou podporovat mezinárodní terorismus.

Zpracoval Rudolf Hruboň