Vojenské cvičení NATO v Baltském moři; Foto: Twitter U.S. Navy

Vojenské cvičení NATO v Baltském moři; Foto: Twitter U.S. Navy

Zahraniční

NATO řinčí zbraněmi v Baltském moři. Rusko protestuje

Dvacet devět válečných lodí a stejný počet letadel a vrtulníků se účastní rozsáhlého námořního cvičení v jihozápadní části Baltského moře. Cvičení, jemuž velí důstojníci evropského velení amerických ozbrojených sil, začalo minulou neděli a potrvá deset dnů.

Strategické manévry

Desetidenní námořní cvičení řady zemí Severoatlantické aliance (NATO) probíhá ve strategicky důležité oblasti Dánských úžin a Kielského zálivu, kde se dá lehce kontrolovat námořní vstup do Baltského moře ze strany Atlantiku, ale podle proklamací velení aliance jsou jeho cíle tentokrát prý dosti specifické. Pod záminkou nácviku zásobování členských zemí aliance zdravotnickými prostředky při případné druhé vlně koronaviru nacvičuje NATO blokaci strategických úžin v případě válečného konfliktu s Ruskem.

Rusko protestuje

Rusko se k právě probíhajícímu cvičení přirozeně staví velmi kriticky. První místopředseda obranného výboru Státní dumy Andrej Krasov prohlásil, že tyto manévry jsou jsou zaměřeny na destabilizaci bezpečnostní situace v Baltském moři. Rusko je podle něj připraveno odpovědět na jakékoliv vojenské kroky NATO namířené proti Rusku v této oblasti. Západ by totiž v případě vyostřující se mezinárodní situace již zmíněné Dánské úžiny snadno zablokoval.

Rudolf Hruboň