“Koronavirus mise nezastaví, plaťte víc, NATO je potřeba,” vzkázal členským státům generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Vlády zemí Aliance by měly dle něj navzdory očekávaným ekonomickým dopadům pandemie dodržet své sliby a dále zbrojit.
Ekonomické dopady krize nás nezajímají
Připomněl mimo jiné, že loni začala část členských zemí zvyšovat své rozpočty na zbrojení, avšak k cíli v podobě dvou procent hrubého domácího produktu má většina států včetně Česka ještě daleko. Spojenecké země očekávají velký ekonomický dopad omezení způsobených koronavirem a budou nuceny investovat značné sumy do zmírnění jeho následků. Podle Stoltenberga by však nehledě na to měly myslet i na nárůst výdajů na zbrojení. Na ten dlouhodobě tlačí americký prezident Donald Trump, podle jehož názoru USA na bezpečnost svých spojenců údajně finančně doplácí. „Na základě národních plánů, které státy zaslaly NATO, očekávám, že své závazky dodrží. I když víme, že čelí složité situaci,“ prohlásil Stoltenberg.
NATO se připravuje na válku s Ruskem
Pro představitele aliance je důležitější se připravovat na válku než podpořit ekonomiku jednotlivých členských zemí v době ekonomické krize. Zvyšování výdajů na zbrojení totiž zajišťuje zvyšování zisků hlavně amerických zbrojařských koncernů, které jsou dodavatelem velké části zbraní členským zemím NATO. Strategie zničení Ruska a výhledově Číny zastínila myšlení generálů lačných po novém konfliktu v Evropě a později v Asii. NATO je pod vlivem Spojených států, které potřebují ochránit své území před vojenským konfliktem a zajistit si dostatečné surovinové a energetické zdroje pro pokračování života Američanů na úkor zbylého světa.
Rudolf Hruboň