Ilustrační foto: Profil NATO na sociální síti

Ilustrační foto: Profil NATO na sociální síti

Zahraniční

NATO OPĚT ŘINČÍ ZBRANĚMI na ruských hranicích

V Estonsku začalo v pondělí rozsáhlé vojenské cvičení NATO. Cvičení nazvané „Ježek 2022“ je podle vojenského bloku jedním z největších v historii země. Cvičení se účastní přibližně 15 000 vojáků ze 14 zemí, včetně členů vojenského bloku a jejich partnerů.

Koordinované zastrašování Ruska

Cvičení začala pouhý den poté, co Finsko a Švédsko oficiálně oznámily své plány vstoupit do NATO. Cvičení v Estonsku jsou však jen jednou částí rozsáhlých vojenských aktivit NATO v blízkosti ruských hranic. Další pobaltský stát, Litva, hostí cvičení „Iron Wolf“, kterého se účastní 3000 vojáků NATO a 1000 kusů vojenské techniky, včetně německých tanků Leopard 2. Dvě z největších cvičení NATO – „Defender Europe“ a „Swift Response“ – se podle pátečního prohlášení NATO konají v Polsku a osmi dalších zemích, kterých se účastní 18 000 vojáků z 20 zemí.

Válečné hry na podporu Ukrajiny

Masivní vojenské válečné hry se odehrávají uprostřed zvýšeného napětí mezi Ruskem, NATO a některými partnery vojenského bloku. Finsko, které sdílí dlouhou hranici s Ruskem, a Švédsko se rozhodly přehodnotit svou dlouhodobou politiku neutrality po velké změně veřejného mínění na základě zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině. Tento vývoj vyvolal vlnu kritiky ze strany Moskvy, která varovala, že bude muset reagovat, pokud Finsko a Švédsko vstoupí do NATO. Moskva také uvedla, že rozšíření NATO považuje za přímou hrozbu pro svou vlastní bezpečnost.

Zpracoval Rudolf Hruboň