Americký bombardér B-1B; Foto: USAF / Wikimedia Commons

Americký bombardér B-1B; Foto: USAF / Wikimedia Commons

Zahraniční

NATO nacvičuje útoky na Rusko a Bělorusko

Během demonstračních letů strategická bombardovací letadla NATO s největší pravděpodobností nacvičují varianty útoků na Bělorusko a Rusko, řekl Igor Korol, první zástupce náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Běloruska.

Frekvence letů se zvyšuje

„Bohužel se ukázkové lety strategických bombardovacích letounů NATO, konkrétně Spojených států, staly častějšími. Letos bylo na přilehlém území provedeno devět takových letů. A s vysokou mírou pravděpodobnosti můžeme říci, že během těchto demonstračních letů se mimo jiné rozpracovávají varianty útoků jak na Běloruskou republiku, tak na Ruskou federaci, řekl Korol v rozhovoru pro televizi STV, který byl vysílán v neděli. Podle slov prvního zástupce náčelníka generálního štábu zaznamenává běloruská strana každý týden více než 30 letů různých průzkumných letadel zemí NATO. „Jedná se o celý letecký arzenál, od strategických průzkumných letadel až po taktické výzvědné a útočné bezpilotní vzdušné prostředky,“ upřesnil Korol.

Zlepšování infrastruktury

“Bělorusko konstatuje, že na sousedních územích států EU dochází ke značnému zdokonalování infrastruktury NATO, která je nezbytná pro přesun vojsk z pevniny USA a rozmístění skupiny,” prohlásil dále Korol. Během posledních čtyř let se vojenská infrastruktura NATO na přilehlém území podstatně zdokonalila, neustále probíhají práce na vytváření nových a vylepšování některých starých objektů (…). Především se to děje s cílem vytvořit specializovanou infrastrukturu, která by umožnila přesunout jednotky z kontinentální části Spojených států na území Evropy,“ uvedl Korol v pořadu televizního kanálu STV.

Podle slov prvního zástupce náčelníka generálního štábu byla v Polsku dokončena modernizace pěti letišť a probíhá modernizace dalších šesti letišť na území Polska a pobaltských zemí. „Přičemž nyní tato letiště mohou přijímat všechny typy letadel a jsou schopna přijmout až 200 letadel cizích států. Stejně tak jsou zdokonalovány přístavy, vojenské námořní základny na území Polska a pobaltských států – u našich nejbližších sousedů,“ řekl.

Zpracoval Rudolf Hruboň