Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg; Foto: Repro YouTube

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

NATO: Členové aliance jsou solidární s Českou republikou. Ale jen slovně

NATO vyjádřilo hluboké znepokojení nad údajnými destabilizačními akcemi, které Rusko prý nadále provádí v euroatlantickém prostoru, a to i na území aliance. Uvedlo, že spojenci jsou plně solidární s Českou republikou. To je ale vše.

Kulhánek žádal o koordinovanou akci

„Spojenci jsou plně solidární s Českou republikou a vyjádřili hluboké znepokojení nad ruskými destabilizačními akcemi,” napsal generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. O případném koordinovaném postupu či vyhošťování ruských diplomatů však není v textu zmínka. O vývoji vyhroceného diplomatického sporu Prahy a Moskvy ve čtvrtek informoval zástupce členských zemí nový český ministr zahraničí Kulhánek. „Všechny členské státy vyjádřily Česku jednoznačnou podporu a odsuzují narušení naší suverenity. Vážím si toho!“ napsal na Twitteru servilně nový šéf české diplomacie.

Ministerstvo zahraničních věcí poté výstup z jednání doplnilo: „Šéf české diplomacie zároveň zopakoval žádost České republiky o předvolání ruských velvyslanců ve spojeneckých zemích NATO na důkaz protestu proti destruktivním aktivitám Ruska vůči bezpečnostním zájmům spojeneckých zemí a požádal o praktickou pomoc aktuálně paralyzované české ambasádě v Moskvě.”

Rusové souhlasí s redukcí počtu diplomatů

Česko-ruské vztahy jsou na bodu mrazu od sobotního večera, kdy představitelé české vlády zveřejnili, že bezpečnostní složky našly důkazy o údajném zapojení ruských tajných služeb do explozí muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014. Česko v reakci vypovědělo 18 ruských diplomatů, Moskva na oplátku vypověděla 20 českých členů české diplomatické mise včetně zástupce velvyslance, čímž české velvyslanectví v Rusku fakticky paralyzovala. Česko následně dalo Rusku ultimátum, ve kterém žádalo návrat vyhoštěných českých diplomatů do Moskvy. Rusko ale nereagovalo a proto ČR omezila počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze na stejný počet, jaký působí nyní na české ambasádě v Moskvě, s čímž dnes Kreml vyslovil souhlas.

Zpracoval Rudolf Hruboň