Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

NATO chce vojensky ovládnout vesmír

Ministři obrany zemí NATO tento týden v Bruselu souhlasili se zahájením budování společné vesmírné politiky. Po vzoru Spojených států se tak Severoatlantická aliance snaží o vojenské ovládnutí vesmíru.

Militarizace vesmíru

„Satelity mohou být rušeny, napadeny hackery nebo vyzbrojeny. Zbraně proti satelitům mohou ochromit komunikaci,“ naznačil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg směr, kterým se bude militarizace vesmíru Severoatlantickou aliancí ubírat. Aliance však odmítla zveřejnit bližší podrobnosti. Podle Stoltenberga jde zatím jen o rámcovou dohodu, aby Aliance sloužila jako klíčové fórum pro sdílení schopností a informací. „Rámec pro řešení výzev v tomto prostoru. Pak můžeme budovat různé prvky a učinit rozhodnutí, která posílí naši vesmírnou politiku v následujících měsících a letech,“ konstatoval. Stoltenberg odmítl dotazy, zda jde o počáteční fázi militarizace vesmíru. „Neplánujeme militarizovat vesmír, ale tento prostor je nesmírně důležitý pro to, co se děje na Zemi. Pro komunikaci, pro navigaci, velení a řízení, pro sledování sil, pro včasné varování při odpálení raket, GPS,“ snažil se přesvědčit přítomné novináře.

Spolupráce s USA

Program by mohl zapadnout do plánů amerického prezidenta Donalda Trumpa na vytvoření nových amerických vesmírných sil, které před časem ohlásil. Mají být na stejné úrovni jako letectvo, námořnictvo, pozemní síly a námořní pěchota a čítat až 20 tisíc vojáků. „Vesmír je součástí našeho každodenního života, a přestože může být využíván pro mírové účely, může být také využit k útoku,“ odhalil záměry NATO Stoltenberg. Je tedy podle něj nutné, aby spojenci byli i v tomto prostoru “pružní”, jak na závěr prohlásil. Spojené státy koketují s přenesením války do vesmíru již od 80. let minulého století, když v březnu 1983 ohlásil prezident Ronald Reagan spuštění tzv. Strategické obranné iniciativy, výzkumného programu s cílem rozvíjet systém, který by zničil nepřátelské mezikontinentální balistické střely. Systém byl přezdívaný Hvězdné války, který vymysleli jeho kritici v narážce na známý film.

Rudolf Hruboň