Studenti univerzity Bena Guriona v Negevu; Foto: David Saranga / Wikimedia Commons

Studenti univerzity Bena Guriona v Negevu; Foto: David Saranga / Wikimedia Commons

Zahraniční

NADĚJE Z IZRAELE: Proočkovanost změnila lidem život

Poté, co je v zemi už více než polovina obyvatel naočkovaná vakcínou proti COVIDu, Izrael znova funguje téměř jako před pandemií. Prohlásil to v rozhovoru pro deník Právo velvyslanec Izraele v České republice Daniel Meron (viz ZDE).

U nás je už vše opět otevřené

“Jsme hrdí, že jsme první země na světě, která má takhle masově proočkovanou populaci. Teď je to více než padesát procent lidí, a to v posledních třech týdnech zcela zásadně změnilo život v zemi. Je to až k nevíře. Když jsem byl v únoru v Izraeli kvůli očkování, tak byl v zemi úplný lockdown, jako je nyní v Česku, ale teď je u nás už všechno otevřené. Většina školáků se vrátila do lavic a všechny nemocnice už začaly zavírat covidová oddělení,” uvedl velvyslanec.

Zaplatili jsme víc než běžnou cenu

“Zaplatili jsme víc, než je běžná cena. Náš premiér (Benjamin Netanjahu) řekl, že je připraven investovat do toho každý šekel, který bude třeba. A to proto, že se nám to velmi brzy vrátí. Skutečně, už v březnu Izrael znovu otevřel ekonomiku, což je toho důkazem. Také jsme začali jednat se společností Pfizer, ale i Modernou a ostatními, hodně brzy, už na konci léta minulého roku. Premiér Netanjahu osobně volal řediteli Pfizeru,” sdělil dále diplomat.

Budeme sami vyrábět vakcíny

Kromě toho jsme se rozhodli sami vyrábět vakcíny, a to byl také důvod, proč byl premiér Andrej Babiš v Izraeli, aby prozkoumal tuto možnost. Mluvili jsme o ní už s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, s premiéry Dánska, Maďarska a také Česka, zda se chtějí zapojit a společně rozjet výrobní linku na vakcíny obecně, mít bezpečnou síť pro případ, že by v budoucnu nastala jiná pandemie, abychom nebyli poslední v řadě,” uzavřel rozhovor Daniel Meron.

Zpracoval Rudolf Hruboň