Giorgia Meloniová, předsedkyně strany Bratři Itálie; Foto: Profil G. Meloniové na sociální síti

Giorgia Meloniová, předsedkyně strany Bratři Itálie; Foto: Profil G. Meloniové na sociální síti

Zahraniční

NADĚJE PRO EVROPU: V Itálii drtivě vyhrál konzervativně-pravicový blok

Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál konzervativně-pravicový blok se zhruba 44 procenty hlasů. Druhý je středolevicový blok kolem Demokratické strany s 26 procenty a třetí Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země.

Bratři Itálie vítězí

Vítězem voleb je podle komentátorů jednoznačně strana Bratři Itálie, která sama obdržela 26 procent hlasů. Její předsedkyně Giorgia Meloniová v noci uvedla, že je připravená vládnout. Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie, řekla politička. V předchozích volbách v roce 2018 přitom strana dostala jen čtyři procenta. Výsledek Meloniové otevírá cestu do paláce Chigi, sídla italské vlády. Podle americké stanice CNN má Meloniová šanci se stát „nejvíce krajně pravicovou ministerskou předsedkyní od dob Benita Mussoliniho“.

Odmítnutí fašismu

Meloniová vede stranu, jež vychází z Italského sociálního hnutí (MSI). V této straně se v poválečné Itálii angažovali lidé, kteří pociťovali nostalgii po fašistickém režimu. Samotná Meloniová odmítla, že by byla fašistkou, a své uskupení přirovnala k britské Konzervativní straně a republikánům v USA. Pravicový blok je podle politologů výrazně vychýlen doprava. Druhá největší strana Liga serveru má v Evropské unii vztahy s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové. Spokojené je i Hnutí pět hvězd, které však získalo polovinu hlasů ve srovnání s rokem 2018.

Naděje pro Evropu

Jednoznačné vítězství pronárodních sil v Itálii dává naději i podobným stranám v jiných zemích Evropské unie. Shodou okolností zaznamenala i česká SPD o víkendu také výrazný úspěch v komunálních volbách (psali jsme o tom ZDE). Zdá se, že se může jednat o nový trend v politických náladách obyvatel Evropské unie nespokojených s odosobněnou politikou bruselských elit. Vlastenecky orientované strany dávají lidem v jednotlivých zemích naději na návrat nezávislé národní politiky odrážející nejlépe zájmy každé země.

Zpracoval Rudolf Hruboň