Rusko-ukrajinská jednání v Turecku; Foto: Reprofoto YouTube CBC News

Rusko-ukrajinská jednání v Turecku; Foto: Reprofoto YouTube CBC News

Zahraniční

NADĚJE NA MÍR: Ukrajina deklarovala ochotu přistoupit na požadavky Moskvy

Systém garancí bezpečnosti, neutrální status a budoucí rozhovory o Krymu. To během úterních jednání o ukončení války na Ukrajině navrhla v Istanbulu ukrajinská delegace té ruské. Ta schůzku označila za konstruktivní s tím, že návrhy Kyjeva předá ruskému prezidentovi.

Konstruktivní jednání

„Mírové rozhovory mezi ukrajinskou a ruskou delegací už v Istanbulu nebudou pokračovat druhým dnem,“ potvrdila turecká diplomacie, která jednání pořádala. Podařilo se prý dosáhnout dosud nejvýznamnějšího pokroku. Ruský vyjednavač Vladimir Medinskij uvedl, že o ukrajinských návrzích bude informovat ruského prezidenta Vladimira Putina. Jednání podle něj byla konstruktivní. Medinskij ovšem zároveň upozornil, že Ukrajina a Rusko před sebou mají ještě dlouhou cestu, než bude připravena dohoda o podmínkách přijatelných pro obě strany.

Schůzka prezidentů

Ukrajinská strana oznámila, že už rozhovory natolik pokročily, aby bylo možné svolat schůzku obou prezidentů. Podle ruské delegace je ale setkání na nejvyšší úrovni možné pouze v případě, že ministerstva zahraničí obou zemí mírovou dohodu schválí. Kyjev při jednáních navrhnul nový systém garancí, přičemž garanty bezpečnosti by měly být některé další státy. Mezi nimi ukrajinští vyjednavači zmiňují Turecko, dále pak Polsko, Kanadu a Izrael. Pokud bude systém garancí fungovat, Ukrajina by se pak mohla stát neutrální zemí.

Neutrální status

Navrhovaný neutrální status Ukrajiny by znamenal, že by na jejím území nebyly vojenské základny žádných jiných zemí. Pokud by se však měla dohoda s Ruskem uzavřít, museli by ji Ukrajinci nejdříve schválit v referendu, zdůrazňují ukrajinští vyjednavači s tím, že nastat také musí naprostý mír v jejich zemi. Rusko také nesmí být proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie, dodal pak ruský vyjednavač Medinskij. Rusko už dříve naznačilo, že proti vstupu Ukrajinců do EU nic nemá. Ukrajinci také Rusům navrhli hovory o statusu okupovaného ukrajinského poloostrova Krym na dalších patnáct let, uvedla agentura Reuters.

Zpracoval Rudolf Hruboň