Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Domácí

NACISMUS: ČR se nepřipojila k rezoluci OSN odsuzující jeho oslavování

Předseda KSČM Vojtěch Filip volá po odstoupení ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), protože Česko v OSN nepodpořilo ruský návrh rezoluce o boji proti oslavování nacismu. Proti rezoluci hlasovaly pouze Spojené státy a Ukrajina.

Mezinárodní ostuda české diplomacie

Předseda komunistů Vojtěch Filip za to Petříčka v pondělí ostře zkritizoval. „Považuji to za mezinárodní ostudu a absolutní selhání šéfa české diplomacie, který by měl neprodleně rezignovat nebo by měl být okamžitě odvolán,“ prohlásil Filip. „Pokud si vzpomínám, byli to v minulosti obyvatelé této země, kteří měli být podle nacistických plánů vyhlazeni. Navíc, v naší společnosti je v posledních letech evidentní nárůst fašistických tendencí, které v řadě případů zůstávají nepotrestány. A někteří lidé záměrně neonacismus podporují a oslavují např. Banderovce a Vlasovce,“ narážel na snahy o stavbu pomníku v Řeporyjích.

Rusko protestuje proti překrucování historie

Rusko dlouhodobě kritizuje oslavování Banderovců, kteří na Ukrajině kolaborovali s Němci proti Sovětům a zabíjeli Židy, Poláky i volyňské Čechy. V posledních měsících se však pozornost Moskvy zaměřila i na Česko. Vlnu pobouření totiž vyvolalo rozhodnutí zastupitelů Prahy 6, kteří odsouhlasili odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády. Další kritiku ze strany Ruska si vysloužil návrh na stavbu pomníku Vlasovcům v pražských Řeporyjích. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová to označila za „naprosto příšernou iniciativu“. České úřady podle ní svou nečinností „nadržují zločinnému přepisování dějin“. Vlasovce, tedy příslušníky tzv. Ruské osvobozenecké armády, kteří za války kolaborovali s Němci, Rusko pokládá za zrádce a kolaboranty.

Rudolf Hruboň