Ukrajinská zpěvačka Maruv; Reprofoto: YouTube.com

Ukrajinská zpěvačka Maruv; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

NACIONALISMUS: Nátlak propagandy na zpěváky připravil Ukrajinu o účast v Eurovizi

Ukrajinské úřady zabránily v účasti v mezinárodní hudební soutěži Eurovize v Izraeli zpěvačce Hanně Korsunovové, která vystupuje pod uměleckým jménem Maruv, ačkoliv zvítězila v národním kole. Odmítla totiž politický nátlak, který na ni činil ukrajinský režim.

Nechtěla dělat propagandu

„Jsem občanka Ukrajiny, platím daně a upřímně miluji Ukrajinu. Nehodlám však vystupovat se slogany na podporu našich politiků. Jsem muzikant, nikoli pálka na scéně,“ napsala Maruv na Facebooku. Ačkoli Maruv získala podporu diváků i poroty, úředníci prý měli výhrady kvůli jejím koncertům v Rusku a žádali její vyřazení. „Ti, co koncertují v zemi-agresorovi, nesmějí zastupovat Ukrajinu,“ reagoval na Twitteru ukrajinský vicepremiér Vjačeslav Kyrylenko. Ministerstvo kultury konstatovalo, že zemi smí prý reprezentovat jen „skutečný vlastenec“.

Brutální nátlak režimu

Další účastnice hudební soutěže, krymské rodačky sestry Anna a Marija Opanasjukovy, se rozplakaly, když je moderátor národního kola nutil k vyznání „čí je Krym“. Upozornil přitom, že rodiče dua se po anexi poloostrova přidali k ruským úřadům: otec je soudce a matka vysoká úřednice. „Budeme-li muset volit mezi soutěží a rodiči, pak – jako všichni normální lidé – se rozhodneme pro rodiče,“ nechaly se slyšet.

Rudolf Hruboň