Zhruba 300 tisíc lidí má na krku exekuce kvůli pár set korunám. Jenže za léta, kdy je nezaplatili, narostla každá taková pokuta do tisíců. Mnozí na to nemají peníze a ani vůli platit tak obrovské právní příslušenství. Uvádí to poslanec Patrik Nacher (ANO) v rozhovoru pro portál Novinky (viz ZDE).
Zastavit marné exekuce
Se skupinou sněmovních kolegů podal Nacher návrh na novelu soudního řádu, v níž prosazuje, aby byly ukončeny exekuce, v nichž základní dluh (jistina) je do 1500 korun a marně se vymáhají déle než tři roky. Zároveň by stát exekutorům za každý takový případ zaplatil kolem tisícikoruny. “Návrh vychází z toho, že máme přes 4,5 milionu exekucí, které se nahromadily zejména v minulosti. Jedná se často o bagatelní případy. Jednou z cest je zastavit marné exekuce u malých částek, kde se nevymohlo nic,” vysvětluje svůj návrh Nacher.
Splácet nejdříve jistinu
Navzdory oddlužovacím novelám v posledních letech zůstal princip, že dlužník nejprve splácí úroky a všechna další příslušenství a až potom jistinu, takže se stává, že co zaplatí, to mu v čase naskočí zpět a dluh pořád zůstává. Nacher navrhuje pořadí otočit. “U insolvenčních řízení se mi už podařilo změnit pořadí splácení pohledávek v situacích, kdy příslušenství je větší než jistina tak, že se splácí nejprve jistina a z příslušenství se stává podřízená pohledávka. U exekucí to není,” uvádí dále Nacher.
Stát na exekucích parazituje
“Stát na tomto systému parazituje, když kasíruje tři čtvrtě miliardy až miliardu ročně na 21% DPH jen z toho, co povinní zaplatí v exekucích a insolvencích. Rok co rok, od roku 2001, kdy tento systém stát uzákonil. Proti tomu by teď 450 milionů za zastavení menších exekucí byla pouhá půlroční vratka z celých těch 20 let, kdy se na tom přiživoval,” odpověděl Nacher na otázku, proč by měl stát uhradit exekutorům náhrady za zastavení bagatelních exekucí.
Zpracoval Rudolf Hruboň