Poslanec Patrik Nacher (ANO); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Poslanec Patrik Nacher (ANO); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

NACHER: Zastavme bagatelní exekuce

Zhruba 300 tisíc lidí má na krku exekuce kvůli pár set korunám. Jenže za léta, kdy je nezaplatili, narostla každá taková pokuta do tisíců. Mnozí na to nemají peníze a ani vůli platit tak obrovské právní příslušenství. Uvádí to poslanec Patrik Nacher (ANO) v rozhovoru pro portál Novinky (viz ZDE).

Zastavit marné exekuce

Se skupinou sněmovních kolegů podal Nacher návrh na novelu soudního řádu, v níž prosazuje, aby byly ukončeny exekuce, v nichž základní dluh (jistina) je do 1500 korun a marně se vymáhají déle než tři roky. Zároveň by stát exekutorům za každý takový případ zaplatil kolem tisícikoruny. “Návrh vychází z toho, že máme přes 4,5 milionu exekucí, které se nahromadily zejména v minulosti. Jedná se často o bagatelní případy. Jednou z cest je zastavit marné exekuce u malých částek, kde se nevymohlo nic,” vysvětluje svůj návrh Nacher.

Splácet nejdříve jistinu

Navzdory oddlužovacím novelám v posledních letech zůstal princip, že dlužník nejprve splácí úroky a všechna další příslušenství a až potom jistinu, takže se stává, že co zaplatí, to mu v čase naskočí zpět a dluh pořád zůstává. Nacher navrhuje pořadí otočit. “U insolvenčních řízení se mi už podařilo změnit pořadí splácení pohledávek v situacích, kdy příslušenství je větší než jistina tak, že se splácí nejprve jistina a z příslušenství se stává podřízená pohledávka. U exekucí to není,” uvádí dále Nacher.

Stát na exekucích parazituje

Stát na tomto systému parazituje, když kasíruje tři čtvrtě miliardy až miliardu ročně na 21% DPH jen z toho, co povinní zaplatí v exekucích a insolvencích. Rok co rok, od roku 2001, kdy tento systém stát uzákonil. Proti tomu by teď 450 milionů za zastavení menších exekucí byla pouhá půlroční vratka z celých těch 20 let, kdy se na tom přiživoval,” odpověděl Nacher na otázku, proč by měl stát uhradit exekutorům náhrady za zastavení bagatelních exekucí.

Zpracoval Rudolf Hruboň