Poslanec Patrik Nacher (ANO); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Poslanec Patrik Nacher (ANO); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

NACHER: Místo výstavby levných bytů chce Praha nakoupit ubytovny

Vedení hlavního města v uplynulých měsících utratilo miliony korun za pronájem hotelů. Během pandemie v nich bydleli lidé v tíživé životní situaci. Nyní chce Rada Prahy v čele s primátorem Hřibem některé tyto hotely a ubytovny koupit. Uvádí se to v článku pražského zastupitele Patrika Nachera (ANO) na serveru Info (viz ZDE).

Selhání v bytové politice

Záměr byl schválen na srpnovém jednání Rady města. Město by přitom i podle předvolebních slibů Pirátů, Prahy Sobě a Spojenců pro Prahu (TOP 09 a Starostové) mělo především umožnit jednodušší výstavbu bytů. Plánovaný nákup ubytovacích zařízení je bohužel dalším důkazem selhání této koalice v řešení klíčových problémů Prahy. Město již dnes za pronájem hotelů a ubytoven měsíčně utrácí okolo tří milionů korun v závislosti na počtu ubytovaných osob. Dvě třetiny této částky jdou na ubytování, milion pak na úhradu hygienických potřeb či zajištění služeb. Není proto těžké spočítat, kolik toto politické rozhodnutí o veřejných prostředcích Pražany již stálo. Daleko těžší je ovšem vymyslet rozumný důvod, proč to město vůbec dělá tímto způsobem.

Maskování charitativní akcí

V porovnání s plánem na nákup ubytoven to nicméně jsou drobné. Není jasné, podle jakého klíče a komu město pomůže. Zároveň je netransparentní maskovat celý záměr za charitativní akci, když důvodová zpráva k předmětnému materiálu jasně zmiňuje, kolik míst pro ubytování by potřebovali městští policisté, hasiči či učitelé. Město tímto krokem fakticky přiznává, že rezignuje na reálné řešení bytové krize v hlavním městě. Skutečně si přejeme, aby například učitelé, kteří kvůli rostoucím cenám nemovitostí na vlastní bydlení nedosáhnou, museli bydlet na ubytovnách či v lepším případě v hotelových pokojích? A takový projekt družstevního bydlení je zase po roce intenzívního projednávání v koalici ve fázi, jakoby koalice o něm začala diskutovat teprve nedávno. Výsledek je tedy v nedohledu – neexistuje ani shoda předložit materiál na zastupitelstvo. Celé je to tedy jen další příklad nekoncepčního chování současného vedení hlavního města.

Zpracoval Rudolf Hruboň