Jan Hamáček a Andrej Babiš při tiskové konferenci; Foto: repro Novinky.cz

Jan Hamáček a Andrej Babiš při tiskové konferenci; Foto: repro Novinky.cz

Domácí

NAČASOVÁNÍ RUSKÉ AFÉRY vzbuzuje otázky, na vládu měli tlačit Američani

Okolnosti sobotního zveřejnění informací, podle nichž byli do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích zapojeni příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU, vzbuzují mnoho otázek. Američané totiž tlačili na českou vládu, aby aféru odstartovala. Uvádí se to v článku na serveru Echo24 (viz ZDE).

Politici měli informace dříve

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podle sobotních vyjádření „jednoznačně“ zjistili teprve v pátek, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 nejspíše stojí ruské tajné služby. Podle následných vyjádření a dalších zjištění však vyplývá, že politici mohli mít informaci daleko dříve. Informaci o údajném zapojení ruských služeb do výbuchu měl dostat ministr vnitra již na zasedání Výboru pro zpravodajskou činnost, který se sešel minulý týden. Členy výboru fungujícího při Bezpečnostní radě státu jsou kromě ministra vnitra také premiér, ministr obrany, ministr zahraničí a šéfové všech tří tuzemských tajných služeb.

Bezprecedentní tlak “spojenců”

Podle senátorky za ODS Miroslavy Němcové byli pravděpodobně politici donuceni informaci zveřejnit. „To, že o teroristickém útoku Ruska na našem území nakonec premiér a vicepremiér informovali, znamená, že už to nemohli dále tajit. Někdo je zřejmě upozornil, že o řádění ruských tajných služeb ví také, a pokud prezident a vláda nebudou konat, zveřejní informace sám. Tím by byli usvědčeni z prosazování zájmů cizí mocnosti, tedy z velezrady. Takže museli s pravdou ven a i prezident musel souhlasit s vypovězením ruských agentů. Jinak té podivné hře nelze porozumět,“ napsala na svém profilu na sociální síti.

Zpracoval Rudolf Hruboň