Ruská ekonomika nemůže přežít donekonečna se svými finančními rezervami a bude se muset transformovat, aby se vyrovnala s dopady mezinárodních sankcí. Řekla to v pondělí guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová, jak uvádí agentura Reuters (viz ZDE).
Zkrocení inflace do roku 2024
Nabiullinová uvedla, že bude trvat do roku 2024, než se podaří vrátit inflaci zpět na čtyři procenta, což je jinak stabilní cílení ruské centrální banky. “Období, kdy může ekonomika žít z rezerv, je konečné. A již ve druhém a třetím čtvrtletí vstoupíme do období strukturální transformace a hledání nových obchodních modelů,” uvedla guvernérka, která se ukazuje jako klíčový hráč prezidenta Vladimira Putina v boji proti ekonomickém tlaku Západu na Rusko. Sankce se dotkly především finančního trhu, “ale nyní začnou stále více ovlivňovat ekonomiku,” varovala a dále poznamenala, že centrální banka může kvůli sankcím nakládat s přibližně polovinou svých zlatých a devizových rezerv.
Ruský bankovní systém je stabilní
Nabiullinová dodala, že navzdory nedávné pandemické krizi ruský bankovní systém stojí “pevně na nohou” a je schopen odolat vážným úderům. Do začátku roku 2022 činil kapitál bank s přihlédnutím k rezervám asi 7 bilionů rublů, což je dokonce více než polovina celkového kapitálu. To v současnosti podle ní stačí na pokrytí až 10 % úvěrových ztrát, což je 2–3krát více než úroveň ročních ztrát v minulých krizích. Podle guvernérky se k ruské obdobě mezibankovního převodního systému SWIFT připojilo již 52 zahraničních organizací z 12 zemí.
Ruské firmy budou muset hledat nové partnery
“Hlavní problémy budou spojeny s omezením dovozu a logistiky zahraničního obchodu a v budoucnu také s omezením exportu,” řekla s tím, že ruské společnosti se budou muset přizpůsobit. “Ruští výrobci budou muset hledat nové partnery, logistiku nebo přejít na výrobu produktů předchozích generací,” dodala Nabiullinová. To ale podle ní bude nějakou dobu trvat. V té souvislosti nastínila několik opatření, která mají pomoci ekonomice přizpůsobit se. Dosud museli ruští exportéři 80 procent svých devizových příjmů převádět do národní měny, rublu. Centrální banka nyní zvažuje, že bude v tomto ohledu flexibilnější.
Zpracoval Rudolf Hruboň