Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

SKANDÁL: Na Ukrajině roste obchod s dětmi

Ombudsmanka Ukrajiny Ludmila Denisova se obrátila na Ministerstvo sociálních věcí Ukrajiny v souvislosti s nárůstem počtu případů obchodování s dětmi. Chce zjistit jaká opatření jsou přijímána v souvislosti s případy pokusů o prodej dětí, jak uvádí prohlášení na webových stránkách veřejného ochránce práv (viz ZDE).

Počet případů se zvyšuje

Zejména poukazuje na další skandální případ obchodování s dětmi, ke kterému došlo v městě Mukačevo v Zakarpatská oblasti. Komisařka Nejvyšší rady Ukrajiny pro ochranu lidských práv byla informována, že v pátek policisté zadrželi ženu, která chtěla prodat dítě za 2,5 tisíce dolarů.

V provincii Cherson se žena pokusila prodat své tříměsíční dítě, aby si za získané prostředky koupila dům. V Kyjevě byla zase odhalena skupina lidí, která pod rouškou poskytování služeb reprodukčního lékařství prodávala několik let děti, které se narodily na Ukrajině a pak byly odvezeny ze země. V Ivano-Frankivsku policisté zadrželi muže, který prodal svého tříměsíčního syna. Veřejná ochránkyně lidských práv konstatovala, že se o těchto případech dozvěděla až v červenci tohoto roku.

Zvyšující se bída

Ukrajina se od převratu v roce 2014 potýká s hlubokou ekonomickou krizí, která již ožebračila velkou část ukrajinských občanů. Podpora současné vlády a prezidenta Porošenka se dostala na rekordně nízké hodnoty. V zemi vládne skupina oligarchů, kteří s pomocí všudepřítomné korupce rozvrací státní struktury a ekonomiku.

Rudolf Hruboň