Ilustrační foto: CDC / Dr. Heinz F. Eichenwald / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: CDC / Dr. Heinz F. Eichenwald / Wikimedia Commons

Zahraniční

EPIDEMIE: Na Ukrajině kolabuje zdravotnictví. Spalničkami onemocnělo 54 tisíc lidí.

Více než 54 000 případů spalniček, včetně 16 smrtelných, zaznamenala Ukrajina v loňském roce, což představuje rekord v Evropě. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ukrajinské i mezinárodní zdravotní úřady.

Ukrajina je na prvním místě v Evropě

„Ukrajina je na první příčce v Evropě v počtu případů spalniček,“ uvedlo zastoupení Světové zdravotnické organizace (WHO) v Kyjevě. Dodalo, že vzestup případů spalniček zaznamenalo více evropských zemí. Zmíněných počet případů představuje podle WHO i ukrajinský rekord od dosažení nezávislosti v roce 1991.

Současná epidemie vysoce nakažlivých spalniček na Ukrajině propukla již v roce 2017 a podle expertů souvisí s nízkým pokrytím populace očkováním. Podle ministerstva zdravotnictví loni onemocnělo celkem 54 480 lidí, z toho 34 280 nezletilých. Nemoci podlehlo 16 lidí, včetně 12 nezletilých.

Epidemie spalniček je už i v ČR

Od začátku tohoto roku u nás onemocnělo spalničkami již více než 80 lidí. Přitom za celý loňský rok to bylo 182 nemocných a o rok dříve pouze 142 lidí. „Jedním z hlavních faktorů, který tuto situaci ovlivňuje, je negativní postoj populace k očkování, a zejména k očkování proti spalničkám, který je zásadně ovlivněn antivakcinačními kampaněmi,“ řekla serveru Hlídací pes lékařka Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Spalničky začínají podobně jako nachlazení – horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se pak objeví bělavé tečky se zarudlým okolím a po několika dnech červená vyrážka na těle. Až u třetiny případů se podle zdravotníků mohou objevit i život ohrožující komplikace.

Rudolf Hruboň