Demonstrace stoupenců Pravého sektoru; Foto: All-ukrajinská unie «Freedom», Wikimedia Commons

Demonstrace stoupenců Pravého sektoru; Foto: All-ukrajinská unie «Freedom», Wikimedia Commons

Fakta

FAKTA: Na Ukrajině je stále tolerován neonacismus

Téměř 8 let od převratu v roce 2014 jsou na Ukrajině stále tolerovány různé neonacistické skupiny, od těch obdivujících válečného zločince Stepana Banderu až po soukromé armády praktikující válečné zločiny na východě země.

Nacismus má na Ukrajině tradici

Nejznámějším ukrajinským nacistou a nacionalistou je bezesporu Stepan Bandera. Tento válečný zločinec a jeho armáda UPA mají podle odhadů historiků na svědomí přes 100.000 lidských životů. Banderovci se postavili na konci 2.světové války na stranu Němců a vraždili sovětské partyzány, Poláky a Židy. Nakonec našel Bandera útočiště v Německu, kde také zemřel.

Hrob Stepana Bandery v Mnichově; Foto: Facebookový profil Vadyma Kostiuka

 

Majdan dal ukrajinským neonacistům novou naději

Po letech sovětské vlády, kdy byl nacismus potlačen, dal převrat na Ukrajině v roce 2014 nacionalistům novou naději. Nový režim toleroval vznik organizací jako Pravý sektor, které se otevřeně hlásí k Banderovi a jeho nacistické minulosti. Nový ukrajinský režim dokonce největšího ukrajinského válečného zločince vyznamenal. Neonacistické bojůvky se beztrestně zapojily do bojů na východě Ukrajiny a po celé zemi terorizují obyvatele kritizující nový režim.

Hlavní štáb Majdanu s portrétem Stepana Bandery; Foto: spoilt.exile, Wikimedia Commons

 

Potlačování práv národnostních menšin

Od nástupu nového režimu k moci v roce 2014 dochází také na Ukrajině neustále ke zhoršování lidských práv příslušníků nejrůznějších národnostních menšin. Nejsou to pouze Rusové, ale v poslední době také např. Maďaři, kvůli kterým Maďarsko zablokovalo další jednání o vstupu Ukrajiny do NATO. Zkorumpovaný vládní režim se stará pouze o sebe a jeho popularita u občanů klesla na historická minima. V zemi začíná panovat chaos a bezpráví. Západ v zájmu svých mocenských zájmů namířených proti Rusku pouze přivírá oči a toleruje, co se v zemi děje.

Zpracoval Rudolf Hruboň