Na Slovensko po 18 letech přijede papež. V roce 2003 vítaly Jana Pavla II. davy věřících, na nynější návštěvu Františka zatím katolíci pohlížejí s menším nadšením. Na setkání s papežem se zatím zaregistrovalo pouze necelých 80 tisíc lidí. Uvádí se to v článku na serveru Aktuálně.cz (viz ZDE).
Zklamání z nízkého zájmu
Církev původně počítala, že se s papežem bude chtít setkat na 400 tisíc věřících. Zatím se jich ale zaregistrovalo jen necelých 80 tisíc. Registrace je potřebná na všechny akce, kde papež bude, a končí v neděli večer. Pak už budou mít lidé smůlu. Důvodů, proč o Františka není zájem, je celá řada. Původně se mohli registrovat pouze lidé, kteří už mají ukončené očkování – což je na Slovensku jen asi 40 procent populace, tedy ještě méně než v Česku. Toto pravidlo se následně změnilo a registrovat se nyní mohou i lidé s negativním testem, zájem ale zůstává přesto nízký. I samotný proces registrace může být zvláště pro starší věřící na vesnicích a malých městech problémem. Přitom právě tito lidé, na rozdíl od mladých žijících ve městech, tvoří na Slovensku důležitou část věřících.
Přijel hlavně za Čaputovou
Dalším důvodem je kontinuálně klesající zájem o církev na Slovensku. Lidé si odvykli chodit na mše do kostelů. “Jeden bratislavský farář mi povídal, že si někteří věřící myslí, že papež není dobrý katolík,” uvedl k tomu slovenský novinář Ján Krempaský z deníku SME. Pro řadu konzervativních Slováků má totiž současná hlava církve až příliš liberální názory. František se například zasazuje o přijímání migrantů, což je na Slovensku velmi nepopulární. Slovensko během poslední migrační krize patřilo mezi nejhlasitější kritiky kvót na jejich přerozdělování. Papež František na Slovensko dorazí v neděli a zůstane až do středy. Má v plánu se sejít kromě církevních hodnostářů také s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Právě slovenská prezidentka je podle novináře jedním z důvodů, proč hlava katolické církve nakonec v zemi stráví tak dlouhou dobu.
Zpracoval Rudolf Hruboň