Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

NA NULU: Rusko se zbavuje amerického vládního dluhu

Rusko v srpnu snížilo investice do státních dluhopisů Spojených států na 14 miliard dolarů , což je nejnižší úroveň od loňského roku. Už v červnu podíl amerických pokladničních poukázek v ruských státních rezervách nepřesáhl deset procent, ale nyní dosáhl téměř nulové hodnoty.

Velký výprodej

V roce 2010 se investice Ruska do amerických státních dluhopisů, které se spolu s americkým dolarem považují za nejvíce likvidní a spolehlivý finanční nástroj na světě, přesáhly 176 miliard dolarů. Ale kvůli tlakům Washingtonu na sankce Rusko od roku 2014 postupně stahuje prostředky do hotovosti. A v dubnu tohoto roku zahájila Ruská centrální banka prodej velkého rozsahu. Po dalších sankcích okamžitě snížila investice do amerických státních dluhopisů o polovinu. Ruska státní banka to zdůvodňuje tím, že neexistuje žádný důvod k financování rozpočtu státu, který sleduje nepřátelskou politiku vůči Rusku.

Další země také prodávají

Americký státní dluh aktivně prodává Turecko, které trpělo ekonomickým tlakem Washingtonu. Od konce loňského roku Ankara snížila svůj podíl v amerických pokladničních poukázkách téměř o polovinu. Indikativní je také nálada druhého největšího věřitele Ameriky – Japonska. V červnu se objem amerických státních dluhopisů v rozvaze banky Japonska snížil až na 1,030 bilionů dolarů – nejnižší úroveň za sedm let.

Co na to Čína?

Poslední slovo bude mít Čína – největší externí věřitel amerického hospodářství. Zůstatek čínské centrální banky je nyní více než bilion dolarů v amerických státních dluhopisech – téměř 20 procent celkového veřejného dluhu Washingtonu drženého zahraničními věřiteli. Peking již snižuje investice do těchto dluhopisů od poloviny roku a v říjnu plánuje prodat americké cenné papíry za další tři miliardy, což bude jeden z největších výprodejů od roku 2004. Důvodem je zhoršení vztahů s Washingtonem z důvodu obchodní války.

Zdražení peněz pro americkou ekonomiku

V důsledku velkých výprodejů amerických státních dluhopisů se zvýší jejich výnosy, aby přilákaly nové investory, kteří si je budou ochotni koupit. To automaticky zvýší náklady na půjčky jak pro americké společnosti, tak pro obyčejné spotřebitele, což může znamenat podkopání hospodářského růstu. Do budoucna také narostou náklady Bílého domu na financování amerického státního dluhu.

Na nulu?

Je Rusko schopno snížit investice do amerického státního dluhu na nulu? Někteří analytici to nevylučují: částku, která zůstala v rozvaze centrální banky, lze považovat za čistě symbolickou. Další prodej dluhopisů závisí na budoucích sankcích, ale odborník poukazuje na to, že jde také o taktický krok: “Pravděpodobné snížení těchto pozic je s největší pravděpodobností kompenzováno nákupem zlata a krátkodobých vkladů v bankách”, říká Timur Nigmatullin, finanční analytik firmy Opening Broker.

Rusko skutečně dává přednost zlatu před americkým dluhem – podíl drahých kovů v mezinárodních rezervách země dosáhl rekordních 18 procent a blíží se investicím do dolaru. Akumulace zlata je jak ochrana proti měnovému riziku, tak pojištění proti sankcím a možnost zisku.

Rudolf Hruboň