Elektromobil Tesla 3; Reprofoto: YouTube.com

Elektromobil Tesla 3; Reprofoto: YouTube.com

Magazín

PŘEKVAPENÍ?: Mrazy zaskočily majitele elektromobilů. Baterie se rychleji vybíjejí.

Při velkých mrazech se baterie elektromobilů vybíjejí a dojezd se snižuje. Překvapivě to překvapilo tuto mrazivou zimu některé jejich majitele. Uvádí to ve svém článku americký zpravodajský server Bloomberg (viz ZDE).

Majitelé vozů Tesla 3 jsou frustrováni

Mnozí čerství majitelé vozu Tesla Model 3 zuří. Především kvůli dojezdu, protože v aktuálních mrazech se baterie rychleji vybíjejí. Například Ronak Patel, auditor z New Jersey, si nejlevnější vůz z automobilky Elona Muska koupil loni v srpnu. Nyní si postěžoval, že se dojezd jeho vozu dramaticky snížil.

„Nejvíce mi vadí, že mrazivé počasí snížilo dojezd přes noc o 30 až 40 kilometrů. O dalších 10 kilometrů to bylo během jízdy do práce,“ citovala jeho slova agentura Bloomberg. Za auto přitom zaplatil 60 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), neboť zvolil variantu s bateriemi, které mají nejvyšší dojezd. Ten podle automobilky přesahuje 530 kilometrů. Základní cena Modelu 3 je 35 tisíc dolarů (788 tisíc korun).

Problém s nižším dojezdem během zimy mají i ostatní značky elektromobilů. „Baterie vyrábí Panasonic. Není to jen věc Tesly. Týká se to i Chevroletu Bolt a Nissanu Leaf,“ tvrdí analytik Bloomberg New Energy Finance Salim Morsy. Specifické pro Teslu ale může být to, že kvalita výroby nemusí být vždy na špičkové úrovni.

Zamrzající kliky dveří

Zákazníci si stěžují také na otevírání dveří. V mrazech není možné použít zapuštěnou kliku, protože je celý mechanismus zamrzlý. „Tesla 3 asi není nejlepší auto do zimy,“ napsala jedna z naštvaných majitelek Modelu 3 na Twitteru:

Šéf automobilky Tesla Elon Musk na základě množících se stížností slíbil aktualizaci softwaru u elektromobilů, aby byly připraveny lépe na zimní provoz. Možná bude ale k dispozici až v době, kdy už mrazy pominou.

Rudolf Hruboň