Vypuštění střely Tomahawk z odpalovacího zařízení Mk 41; Foto: Carmichael Yepez (US Navy) / Wikimedia Commons

Vypuštění střely Tomahawk z odpalovacího zařízení Mk 41; Foto: Carmichael Yepez (US Navy) / Wikimedia Commons

Zahraniční

Moskva vyzývá NATO, aby odstranilo odpalovací zařízení Mk-41 v Rumunsku

Moskva vyzvala Severoatlantickou alianci, aby odstranila odpalovací zařízení Mk-41 umístěná nedávno v Rumunsku, neboť porušují Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), uzavřenou mezi Sovětským svazem a USA v roce 1988. Uvedlo to Ministerstvo zahraničí Ruska.

Původně určeno pro válečné lodě

Vertikální odpalovací zařízení MK-41 je americké námořní víceúčelové modulární vertikální odpalovací zařízení použitelné pro různé druhy řízených střel. Jde o světově nejrozšířenější systém svého druhu. Systém byl původně vyvinut pro americké válečně lodě vybavené systémem Aegis (viz ZDE), který byl také instalován v Rumunsku. Z odpalovacího zařízení lze vypouštět řadu typů střel, mimo jiné střely s plochou dráhou letu Tomahawk.

NATO vyhrožuje kvůli smlouvě INF Rusku

V nedávných dnech prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, že Severoatlantická aliance je připravena k “vojenskému řešení” ve sporu o dodržování smlouvy INF. Ministerstvo zahraničí Ruska k tomu prohlásilo, že je tímto prohlášením znepokojeno: “Přednášky generálního tajemníka NATO jsou dalším pokusem maskovat mýtickou ruskou hrozbou krizi v samotné alianci vyplývající z jednostranného rozhodnutí USA odstoupit od Smlouvy, která je základem globální a evropské bezpečnosti včetně samotných spojenců Washingtonu”.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň