Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Zahraniční

MOSKVA: Ukrajina utrpěla při protiofenzivě vysoké ztráty

Více než 4000 ukrajinských vojáků bylo zabito a dalších 8000 zraněno mezi 6. a 10. zářím na jihu a východě země, řekl v neděli mluvčí ministerstva generálporučík Igor Konašenkov během každodenního brífinku.

Rusko přeskupuje síly

Podle Konašenkova ruské síly provedly přesné údery raketami a dělostřelectvem zaměřeným na prokyjevské jednotky v Charkovské oblasti, odkud ruské jednotky dříve ustoupily v rámci přeskupení sil. Rusko uvedlo, že jeho armáda v posledních dnech zničila mimo jiné četná velitelská stanoviště a sestřelila vrtulník ukrajinské armády. Ruské ministerstvo obrany na svém nedělním brífinku také oznámilo, že ukrajinská armáda stále záměrně útočí na energetickou infrastrukturu na osvobozených územích, včetně Doněcké lidové republiky.

Ostřelování jaderné elektrárny

Ministerstvo obrany rovněž obvinilo ukrajinské vojáky, že od 1. září opakovaně ostřelovali jadernou elektrárnu v Záporoží. Ruskem kontrolované zařízení nacházející se v jižním ukrajinském Záporožském regionu bylo obsazeno ruskými silami na začátku března, krátce poté, co Moskva zahájila vojenskou operaci. V neděli byl v elektrárně vypnut poslední fungující reaktor. Podle člena administrativy regionu k rozhodnutí došlo kvůli pokračujícímu ostřelování elektrárny ze strany Ukrajiny a poškození elektrického vedení.

Zpracoval Rudolf Hruboň