Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

MOSKVA se dohodla s Brity na vývoji vakcíny proti novému koronaviru

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca podepsala s Ruskem memorandum o spolupráci na vývoji vakcíny proti novému koronaviru. Informoval o tom ruský prezident Vladimir Putin. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).

Testování kombinace ruské a britské vakcíny 

Bude se testovat kombinace ruské vakcíny Sputnik V a očkovací látky, kterou AstraZeneca vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Prezident Vladimir Putin uvedl, že je potřeba využít všechny možnosti mezinárodní spolupráce k tomu, aby mohla být nákaza poražena. Jak poté informoval Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu přímých investic, společnost AstraZeneca začne v nejbližší době ve třech zemích testovat nový přípravek s prvky ruské vakcíny Sputnik V.

V Rusku se očkuje už od listopadu

Ruskou státní registraci získala tato vakcína mimořádně už po druhé fázi klinických testů. Ta třetí ještě stále neskončila, přesto už v Rusku začala rozsáhlá očkovací kampaň. Vakcínou Sputnik V začala země očkovat koncem listopadu. Preparát byl pojmenován s odkazem na družici, kterou Sovětský svaz během studené války v roce 1957 vyslal jako první na světě do vesmíru. Výrobci uvádí, že vakcína je z 91 procent účinná. V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo téměř 2,9 milionu lidí, z nichž 51 351 nákaze podlehlo.

Zpracoval Rudolf Hruboň