Rusko protestovalo prostřednictvím svého velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského proti pokusům české diplomacie o vměšování do vnitřních záležitostí Ruska v případu Alexeje Navalného, odsouzeného v Rusku za zpronevěru.
Nepřípustné vměšování
Ruský velvyslanec to sdělil náměstkovi ministra zahraničí ČR Aleši Chmelařovi, když byl předvolán na české ministerstvo zahraničí, kde mu byl tlumočen protest ČR proti uvěznění ruského aktivisty. „V souvislosti s posledními prohlášeními české strany k situaci kolem A. Navalného jsme jednoznačně upozornili partnery, že vměšování Prahy do vnitřních záležitostí Ruska je nepřípustné. Rozhodně jsme odvrátili spekulace o údajně existujícím politickém pozadí verdiktu ruského soudu proti němu. Pokusy o vyvíjení tlaku na činnost justičních orgánů v naší zemi ze zahraničí nelze vnímat jinak než jako nepřátelské akce, které porušují mezinárodní právní normy,“ uvedlo ruské velvyslanectví v prohlášení.
Dvojí metr na lidská práva
„Používání dvojích standardů v přístupech k otázce dodržování lidských práv v různých zemích považujeme za nepřijatelné. Položili jsme otázku, zda Praha vyjádřila znepokojení nad osudem známého aktivisty v oblasti lidských práv J. Assangeho, pronásledovaného Washingtonem z politických důvodů, kterému bylo ve Velké Británii odepřeno propuštění na kauci a kterému by při dosti pravděpodobnému vydání do USA mohl hrozit rozsudek smrti,“ uvedlo dále ruské velvyslanectví. Dále podle vyjádření ruských diplomatů vyvolává otázky i absence reakce Prahy na jednání bezpečnostních orgánů během potlačení demonstrací v USA, Francii, Nizozemsku, Německu a samotné České republice. „Doporučili jsme české straně soustředit se na řešení vlastních problémů v oblasti lidských práv, na které byla Praha opakovaně upozorňována a to i v příslušných mezinárodních organizacích,“ uvádí se závěrem vyjádření.
Navalnyj byl odsouzen za zpronevěru
Alexej Navalnyj byl v Rusku odsouzen původně k podmínečnému trestu za zpronevěru více než 365 milionů rublů (103 milionů korun) z jeho tzv. “Fondu boje s korupcí“ (viz ZDE). Tyto prostředky použil na osobní účely, včetně pořizování osobního vlastnictví, materiálních hodnot a placení výdajů, včetně zahraničních dovolených. Jelikož Navalnyj porušil podmínky probačního dohledu během doby podmínky když odcestoval na delší dobu do Německa, byl po návratu do Ruska zatčen a soud mu změnil trest na nepodmíněný.
Zpracoval Rudolf Hruboň