Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí; Foto: Ministerstvo zahraničí Ruska

Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí; Foto: Ministerstvo zahraničí Ruska

Zahraniční

MOSKVA: Český tón je nepřijatelný. Politika ultimát není realistická

Český tón v jednání s Ruskem je nepřijatelný, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve vyjádření pro stanici Vesti FM. Naznačila, že Praha plní cizí zadání, jinak její kroky nemají logiku.

Ultimáta jsou pro nás nepřijatelná

„Je potřeba se zeptat, oč usilují, co chtějí,“ řekla Zacharovová ve vysílání stanice Vesti FM. Hned ale pokračovala: V žádném případě žádná ultimáta, žádný ultimativní tón, žádné podobné snahy, které dělají, jsou nepřijatelné pro naše zemi. Ale nemyslím si, že by to nevěděli.“ Uvedla to poté, co Česko dalo ve středu Moskvě ultimátum, aby do čtvrtečního poledne buď přijalo zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, nebo se sníží počet pracovníků ruské ambasády v Praze, aby byl stejný jako je na českém velvyslanectví. To by znamenalo odchod asi šedesáti ruských diplomatů.

Česko koná na zahraniční objednávku

„Je to prostě objednávka,“ řekla Zacharovová, která tak naznačila, že Praha plní něčí příkaz: Nemá to nic společného s něčím, co by se týkalo zdravého rozumu, pragmatičnosti a zejména ne diplomacie. Jde o vyplnění zadání, protože jinak nelze vysvětlit logiku dění. Zacharovová reagovala na požadavek, který vznesl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek, když si předvolal ruského velvyslance v Praze Alexandra Zmejevského. Česko-ruské vztahy se vyhrotily, když v sobotu premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček obvinili dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU, že jsou zapleteni do výbuchu munice ve skladu ve Vrběticích. Česká republika se rozhodla okamžitě vyhostit 18 ruských diplomatů, Rusko na oplátku vyhostilo 20 českých diplomatů.

Zpracoval Rudolf Hruboň